Úvod Novinky s foto První dojmy: Garmin Fenix 5 a srovnání s Fenixem 3

Co je jinak a co je nového ?

25.03.2017 13:29

První dojmy: Garmin Fenix 5 a srovnání s Fenixem 3

Netrpělivě jsme čekali na první zásilku nové řady Garmin Fenix 5. Velmi náš potěšilo, že dorazila o několik dnů dříve než se očekávalo. 

Stejně jako většinu našich zákazníků nás zajímalo, jaký bude hlavní rozdíl mezi řadou 3 a řadou 5. Vše jsme zatím znali pouze teoreticky, ale až nyní Vám můžeme přinášet první reálné poznatky.

Jak asi víte, nová řada je nabízena ve třech velikostech - 5S, 5 a 5X. Model 5S nabídne nejmenší rozměr 42 mm, model 5 nabídne 47 mm a 5X 51mm. Právě model 5S odpovídá rozměrům řady Fenix 3.

Nyní máme k dispozici verzi nazvanou Garmin Fenix5 Gray Optic Black Band. Jedná se tedy o prostřední velikostní verzi s integrovaným optickým snímačem tepu. Pro srovnání vidíte na fotkách verzi Fenix3 Sapphire Grey Optic. Mohli bychom porovnávat i s verzí Fenix3 Grey, která nemá safírové sklíčko, ale zároveň nemá ani optický snímač. Z tohoto pohledu nám přišlo lepší porovnávat výše uvedené verze.

Na první pohled si všimnete rozdílu ve velikosti, ale překvapí Vás rozdíl v hmotnosti pouze 1g a 0,5 mm ve výšce hodinek. Pocitově se zdá, že nový model je tenčí a lehčí víc, než jen o uvedené hodnoty. Celkově působý nový model elegantnějším, jemnějším dojmem s důrazem na designovou čistotu a uhlazenost. Rozdíl je také v materiálu a síle standardně dodávaného řemínku.

Fenix 3 Grey Sapphire Optic používám několik měsíců a pocitově hodinky velmi dobře "sedí" na ruce. Nový model je na tom ale ještě lépe. je to možná dáno měkčím materiálem řemínku a menšímu průměru hodinek vzhledem k mému hubenějšímu zápěstí.

I přes podobnou hmotnost s modelem 3 by nová řada ve střední velikosti mohla více vyhovovat aktivním sportovcům, kteří dosud dávali přednost raději modelům s menším rozměrem a hmotností než nabízel Fenix. Naopak zákazníci, kteří Fenix volí jako stylové hodinky se sportovními funkcemi a vyznávají výraznější vzhled a velikost hodinek budou volit verzi X. Většina žen, pro které byl dosud Fenix nepřijatelný kvůli rozměrům potom zvolí verzi S.

Displej

Na fotkách vidíte dispej při zapnutém i vypnutém podsvícení. Jas je u obou modelů nastaven na 100%. U modelu 5 opět pozorujeme subjektivně o něco lepší podání barev i kontrastu. Na trhu sice jsou modely chytrých hodinek s výrazně lepším jasem a podáním barev, ale žádný z takových modelů nevydrží na jedno nabití ani třetinu času co Fenix. Garmin stejně jako Suunto zůstává u rozumného řešení dostatečně kvalitního zobrazení při zachování funkčnosti hodinek. Displej lze každopádně považovat za barevný a skvělou čitelností i na přímém slunci. Další výhodou je, že i přes menší velikost hodinek proti modelu Fenix 3 je velikost displeje téměř stejná.

Menu a ovládání

Základní ovládání, rozmístění a funkčnost tlačítek je stejné jako u předchozího modelu. Základní struktura menu nebude cizí ani uživatelům modelů řady Forerunner 230 a vyšší. Garmin ale menu odladil, doplnil o další možnosti nastavení a uživatelský komfort posunul opět o úroveň výš. Naprostá většina funkcí je nastavitelná přímo z hodinek aniž by to ale znamenalo, že je menu příliš rozsáhlé a komplikované. Při takovém množství funkcí je až neuvěřitelné, jak je menu intuitivní a dobře řazené. Skoro máte pocit, že hodinky vědí, co chcete na kterém místě mít a co se zrovna chystáte nastavit. Jednotlivé sportovní profily a datové pole lze nastavovat až v neuvěřitelném množství kombinací, nastavení různých intervalů a alarmů lze doplňovat o vlastní položky, ale neměl jsem pocit, že by mi v základu v hodinkách nějaká možnost chyběla. Velmi snadno si nastavíte i takové věci, jako je upozornění na doplnění energie nebo dodržování pitného režimu.

Rozmístění tlačítek jak již bylo uvedeno je stejné jako u starších modelů a nebylo třeba nic měnit. Tlačítka mají optimální rozměr i odezvu na stisk. Nestane se Vám, že by došlo k samovolnému stisku, zároveň nemusíte vynakládat přehnanou sílu. Tlačítka lze samozřejmě zamknout.

Řemínky a jejich výměna

Zde opět platí známé rčení, že v jednoduchosti je síla. U modelu Fenix3 Garmin dodával s nově zakoupeným řemínkem i sadu šroubováků, nové osičky a vše potřebné pro výměnu. Výměna řemínku zabrala 1-2 minuty a byla poměrně snadná. Přesto toto řešení nebylo ideální pro častou výměnu. tento problém řeší zákazníci kteří mají pro denní nošení kovový, pro sportovní aktivity nevhodný řemínek a následně jej mění za silikonový.

U řady Fenix5 je vše vyřešeno tak snadno, že výměna řemínku trvá 5-10 sekund. Pro výměnu nepotřebujete žádné příslušenství. Garmin tento systém nazval QuickFit. Vše je vyřešeno pomocí jednoduché západky a funguje to naprosto spolehlivě. Provedení působí velmi solidně a osobně nemám obavu, že by hrozilo uvolnění hodinek z řemínku. 

Pokračování připravujeme

Fotka 1

Fotka 2

Fotka 3

Fotka 4

Fotka 5

© 2017, Pulsmetry.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky

Kamenná pobočka Pardubice

Pulsmetry.cz
OC Grand
Nám. Republiky 1400
530 02 Pardubice

Otevírací doba: Po - So 09 - 19 hodin

Zobrazit na mapě

Využíváme síť výdejních míst Uloženka.cz

Bezplatná linka: 800 130 230
Infolinka : +420 776 645 086
E-mail : info@pulsmetry.cz
Facebook : pulsmetry

Rychlý kontakt