Úvod Testy a recenze Expres Test - Garmin Fenix5 Plus

Expres Test - Garmin Fenix5 Plus

Expres Test - Garmin Fenix5 Plus

Garmin Fenix5 Plus je "volným pokračováním" velmi úspěšné modelové řady Fenix5. A pokračování je to povedené. Velmi povedené. Opět se jedná o několik verzí modelu ve třech velikostech. My se v dnešním testu zaměříme na prostřední velikost, která nese označení Fenix5 Plus. S menším modelem Fenix5S Plus a naopak větším Fenix5X Plus Vás seznámíme v dalším testu.

Pro testování jsme použili konkrétně provedení Fenix5 Plus Titanium Orange. Jedná se o provedení se safírovým sklíčkem a titanovou lunetou. Díky použitým materiálům je hmotnost pouze 76 g. Základní provedení a provedení se safírovým sklíčkem při stejné velikosti mají hmotnost 87 g. Funční výbava a další parametry jsou stejné.

Základní popis

Fenix5 Plus rozhodně nejsou levné hodinky (katalogové ceny od 17 990 do 21 490 Kč) a tomu odpovídá i zpracování. Ať už zvolíte základní nebo titanové provedení, hodinky působí hodnotně a zpracování je precizní. Luneta výškově displej přesahuje a tím ho chrání. Uchycení řemínku QuickFit je mimo tělo hodinek. To má výhodu v tom, že výměna řemínku je ještě snazší než u jiných modelů a zvládnete ji za několik vteřin. Samozřejmě nepotřebujete žádný nástroj pro výměnu. Pokud máte hodinky na ruce, řemínek není v uchycení mechanicky namáhaný ať už máte hubené nebo silné zápěstí. Díky tomu je životnost řemínků delší a nejsou na ně téměř žádné reklamace. Optický snímač tepu integrovaný v hodinkách je zaoblený a jen minimálně vystupuje. Celkově nelze provedení nic vytknout a hodnotíme známkou 1.

Komfort nošení hodinek

Fenix5 Plus je pánský model (pro ženy je určena verze 5S Plus) a velikostně vyhovuje téměř každému. Jak bylo napsáno výše, optický snímač vystupuje jen lehce a je zaoblený. Díky tomu ani při dotažení hodinek není nepříjemný. Tělo hodinek není anatomicky tvarováno, ale vzhledem ke kruhovému tvaru, optimální velikosti a chytrému uchycení řemínku je Fenix na ruce stabilní a komfortní. Není téměř co vytknout a hodnotíme známkou 1- .

Řemínek

Fenix5 Plus využívá systém snadné výměny řemínku QuickFit. Výměna je velmi snadná a komfortnější než u jiných systémů. Řemínek je uchycen mimo tělo hodinek a v žádné pozici není namáhán tlakem ani tahem. To je vynikající řešení z hediska životnosti řemínku i komfortu nošení. Garmin nabizí mnoho barevných variant silikonových řemínků, kožené řemínky i kovovou verzi. Styl hodinek můžete měnit podle nálady. Pro Fenix5 Plus je vhodný řemínek s označením QuickFit 22. QuickFit 20 je pro verzi S a QuickFit 26 pro verzi X. Řemínky jsou kompatibilní pro řadu Fenix5 i Fenix5 Plus. Generačně je rozdíl pouze v designu povrchové úpravy řemínku a nečekaně lehce klesla katalogová cena z 1 349 Kč na 1 290 Kč. Rozhodně hodnotíme známkou 1!  

Ovládání

Rozmístění tlačítek je stejné jako u předchozích generací Fenix3 a Fenix5 a současných modelech Forerunner 645 a 935. Lze předpokládat, že další sportovní modely značky převezmou stejný styl. K ovládání tedy slouží výhradně 5 tlačítek (3 na levé a 2 na pravé straně), displej není dotykový. Toto řešení u sportovních a outdoorových modelů považujeme za optimální a nemusíte se bát, že by Vám dotykový displej chyběl. Odezva na stisk i rozmístění tlačítek je optimální. Takže jednoduché a funkční řešení se známkou 1.

Displej

Garmin používá při specifikaci dispeje řady Fenix5 Plus označení úsporný Chroma displej s vysokým rozlišením. Rozlišení je 240 x 240 bodů a rozměr 31,2 mm. Čitelnost, barevné podání a kontrast jsou na vynikající úrovni.(parametry displeje hodnotíme v porovnání s modely, které mají dobře čitelný displej, ale zároveň velkou výdrž baterie, nikoliv smart hodinky se špičkovým podáním barev, ale malou výdrží baterie). Důležitá je výborná čitelnost displeje i na přímém slunci. Intenzitu podsvětlení lze nastavit v krocích po 5%. K dispozici je také funkce gesto, která při natočení hodinek k obličeji automaticky zapne podsvícení. Veškerá nastavení mohou být rozdílná pro režim hodinek nebo při zapnuté aktivitě. Displej hodnotíme také známkou 1.

Menu hodinek

I přes maximální výbavu se nemusíte bát, že se budete ztrácet ve složité struktuře menu. Menu prochází v jednotlivých generacích a někdy i aktualizacích řady Fenix postupnou evolucí a každá změna je zatím k lepšímu. Vše potřebné najdete velmi rychle a logicky. Kdo již nějaké Garminy používal, pro většinu funkcí se nebude muset vůbec podívat do návodu. Stejně jako rozmístění tlačítek, je i struktura menu stejná u modelů Fenix3, Fenix5 a Forerunner 645 a 935. Naprostou většinu nastavení lze provádět přímo v hodinkách, ne jen v apliakaci. Je až neuvěřitelné jak přehledně je vše poskládáno a je vidět, že v Garminu nad uživatelským komfortem velmi přemýšlejí. Za nás hodnotíme známkou 1 zcela bez výhrad.

Výdrž baterie

Ve výdrži baterie patřila řada Garmin Fenix vždy mezi špičku. Zatím nejlepších výsledků dosahovala řada Fenix5 v prostřední velikosti. Námi testovaná verze Fenix5 Plus ve stejné velikosti nabízí opět skvělé parametry. Proti předchozí generaci jsou maximální hodnoty nižší. Dle údajů výrobce je výdrž: 19h s GPS, 8h GPS + hudba, 42h UltraTrac, 12 dní v režimu smart hodinek. 

Z osobní zkušenosti mohu potvrdit při 100% nastavení jasu, zapnuté funkci gesto (při natočení hodinek k obličeji se zapne podsvícení), monitoringu denní aktivity a spánku, notifikace sms zpráv a volání, 2 hodin provozu GPS a 2 hodin přehrávání hudby výdrž 8 dní.  

Při 24 hodinovém testu, kdy byl jas opět na 100%, zapnutá funkce gesto, monitoring denní aktivity a spánku, notifikace sms a volání zůstala baterie nabita na 89%. 

Výdrž baterie tedy hodnotíme známkou 2. Je to s ohledem na cenu hodinek a skvělé hodnoty předchozí generace. Dosažené hodnoty jsou vynikající a dosahuje jich minimum modelů na trhu.

Propojení s PC a Mac

Ke komunikaci s PC a Mac slouží Garmin Expres. Přes tuto aplikaci lze hodinky propojit se webovou verzí Garmin Connect, lze zde hodinky aktualizovat, synchronizovat, nahrávat soubory MP3 do hodinek a přidávat další aplikace atd. Vše funguje zcela bez problémů, rychle a přehledně. U nás proto za 1.

Webová aplikace Garmin Connect

Popisovat tuto aplikaci, která slouží pro všechny současné modely je na samotný rozsáhlý článek. Pro nově příchozí se může zdát méně přehledná, ale postupně zjistíte, že zde lze nastavit téměř cokoliv a získáte dokonalý přehled nad svými aktivitami.

Párování s chytrým telefonem nebo tabletem

Hodinky se s telefonem nebo tabletem párují přímo v mobilní aplikaci Garmin Connect Mobile. Jako u většiny dnešních modelů je podporována komunikace s Androidem a iOS.

Párování s iOS - naprosto bez problémů, nezabere víc než minutu. S telefonem můžete mít spárováno několik zařízení Garmin. Opět hodnotíme za 1.

Párování s Androidem -   

Mobilní aplikace Garmin Connect Mobile

Popisovat tuto aplikaci je opět na samostatný text. Pokud jsem napsal, že webová aplikace se může nově příchozím zdát z počátku méně přehledná, u mobilní aplikace to neplatí a postupěm času Garmin tuto aplikaci dle mého názoru vyladil téměř k dokonalosti. Kdo už nějaké hodinky od Garminu má, ví o čem mluvím. Nováčci se mohou těšit na intuitivní aplikaci nabitou funkcemi, která výrazně rozšíří využití nových hodinek. Hodnotíme známkou 1.

Mapy

V hodinkách jsou nainstalované mapy Evropy. Překvapí Vás přehlednost, podrobnost, značení názvů ulic a zobrazení vybraných bodů zájmu. Využití map je samozřejmě limitováno velikostí displeje, ale navigace po naplánované trase je mnohem příjemnější, než u modelů bez mapových podkladů. Mapy oceníte v situacích, kdy se potřebujete orientovat v neznámém prostřední a Váš mobilní telefon je vybitý nebo nemá signál pro načtení map. U fenixu nic takového nehrozí. 

MP3 přehrávač

Velmi příjemné překvapení. Pokud si chcete užít sport nebo relax a přitom poslouchat svoji oblíbenou hudbu bez nutnosti dalšího zařízení nebo telefonu, budete nadšeni. Při použití kvalitních bluetooth sluchátek je zvuk srovnatelný s přehrávačem telefonu. Pouze doporučujeme dát pozor při výběru sluchátek, ne všechny lze s Fenixem spárovat. V eshopu máme vyzkoušeny Sony WI-SP 500. S nimi je konektivita bez problémů a zvuk příjemný. Navíc jsou odolné proti vlhkosti a dobře drží v uších. Budeme se opakovat, ale opět hodnotíme známkou 1.

Celkový dojem

Garmin Fenix5 Plus (celá řada Fenix5 Plus) v současné době stojí tak trochu mimo, nebo lépe řečeno nad všemi ostatními modely, které jsou na trhu dostupné. Je nejdražší, technicky a funkčně určuje současné standardy a navíc díky mnoha designovým verzím s možností dokoupení řemínků může mít sportovní i formální vzhled. 

Pokud chceme funkčně Fenix5 Plus porovnat s konkurencí, musíme toto srovnání rozdělit na dvě části. Budeme-li posuzovat sportovní funkce, může se Fenixem5 Plus porovnávat Suunto 9 Baro nebo nově příchozí Polar Vantage. Pokud jste přiznivci těchto značek, budete těmito modely příjemně překvapeni, ale Fenix jim rozhodně nic nedaruje. Pokud již používáte nějaký Garmin z posledních řekněme pěti let, zřejmě nebude mít konkurence moc šancí Vás zlákat. Důvodem by mohla být cena, pokud Vás nezajímá další funkční výbava, kterou "Pluska" nabízejí. A to je duhá část srovnání. Mapy, golfové funkce včetně nahraných hřišť, MP3 přehrávač, Garmin Pay ... to jsou funkce, které nikdo jiný aktuálně nenabízí. Jsou to funkce, které dělají z "Plusek" nejlépe vybavené GPS hodinky na trhu, které nemají přímou konkurenci.   

Rozměry a hmotnost 47 x 47 x 16 mm / 76 g
Délka řemínku / šířka Standard QuickFit 22
Velikost displeje / rozlišení 1,2" / 240 x 240 bodů
Ovládání v ČJ / aplikace v Čj Ano / Ano
Konektivita ANT+ / Bluetooth Smart / USB
Podporované operační systémy iOS / Android / MacOS / Win10
Výdrž baterie v režimu hodinek až 12 dní
Výdrž baterie v režimu GPS až 19 hodin / 8 hodin GPS + hudba / až 40 hodin v režimu UltraTrac
Integrovaný snímač tepu / krokoměr / barometr / výškoměr / teploměr Ano / Ano / Ano / Ano / Ano
Sportovní profily / multisport Ano / Ano
Měření vzdálenosti v bazénu / otevřené vodě Ano / Ano
Mapové podklady  Nahrané mapy Evropy
Golfové funkce / nahraná golfová hřiště Ano / Ano
Navigace po naplánované trase / výškový profil / návrat na start / POI Ano / Ano / Ano / Ano
Komunikace s aplikací Strava Ano
Monitoring denní aktivity Tep / kroky / spánek / kalorie / stress score
Natavitelný vzhled displeje Ano
Smart notifikace Hovory / SMS a daší zprávy
Volitelné příslušenství Externí snímače tepové frekvence / Running Dynamic POD / Snímač rychlosti a kadence / Varia Radar / Teplotní čidlo Tempe ...
MP3 přehrávač Ano / kapacita až 500 skladebtn_obrazek_173.jpg

tn_obrazek_172.jpg

tn_obrazek_171.jpg

tn_obrazek_170.jpg

tn_obrazek_169.jpg

tn_obrazek_168.jpg

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Pulsmetry.cz - Pardubice
OC Grand
Náměstí Republiky 1400
Pardubice

Pulsmetry.cz - Praha 1
OC Černá Růže
Na Příkopě 853 / 12
110 00 Praha 1


Tel.: +420 776 645 086
E-mail: info@pulsmetry.cz


Nakupujte výhodně s Cofidisem

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line, v případě technického výpadku pak nejpozději do
48 hodin.

© 2020, Pulsmetry.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky

Pobočka Pardubice
OC Grand  
Nám. Republiky 1400
530 02 Pardubice

Pobočka Praha 1
OC Černá Růže
Na Příkopě 853/12
110 00 Praha 1

Otevírací dobu najdete v kontaktech

Využíváme také síť výdejních míst Zasilkovna.cz

Infolinka : +420 776 645 086
E-mail : info@pulsmetry.cz
Facebook : pulsmetry

Rychlý kontakt