Úvod Testy a recenze GARMIN FORERUNNER 230/235 - RECENZE

GARMIN FORERUNNER 230/235 - RECENZE

Garmin Forerunner 230 jsou další povedenou novinkou od Garminu, která je zajímavá nejen vzhledem a funkcemi, ale především velmi příjemnou cenou. Garmin Forerunner 235 se liší pouze tím, že mají integrovaný snímač srdečního tepu, takže tep je měřen ze zápěstí. Na výběr je opět několik barevných variant. Při prvním pohledu na hodinky je zřejmé, že ovládání se nebude nijak lišit od předchozích modelů, k dispozici je 5 tlačítek, s kterými hodinky pohodlně ovládáte.

Pokud jsou Garmin Forerunner 230 v režimu hodinek, vydrží na jedno nabytí až 35 dnů, pokud je zapnuto GPS, vydrží až 16 hodin, což je oproti předešlým modelům znatelný pokrok. Pokud si vyberete model Garmin Forerunner 235, výdrž baterie při zapnutém GPS je 11 hodin a v režimu hodinek 9 dní, zřejmě je to způsobeno integrovaným snímačem srdečního tepu.

VZHLED

Vzhledem k tomu, že jsem měla možnost testovat Garmin Forerunner 225, byla jsem zvědavá, jaký pokrok u nové řady nastane. Forerunner je velmi milým překvapením. Došlo ke zlepšení téměř ve všech ohledech a vše dobré z předchozí řady zůstalo zároveň zachováno. U testovaného modelu, který byl ve svítivě žluté variantě je tlačítko pro začátek tréninku také svítivě žlutě, osobně se mi tento design líbí.

Předchozí modely např. Garmin Forerunner 225 měly rámeček okolo displeje opravdu zbytečně široký. U Garmin Forerunner 230 se tento rámeček zmenšil a displej je tak o 40% větší, hodinky tak mohou díky většímu displeji zobrazovat více dat. Hodinky jsou opravdu lehké a tenké, váží pouhých 40,7 g a tloušťka je 11,8 mm, na ruce je téměř necítíte. Pásek hodinek je velmi podobný předchozím modelů, opět je zde pásek, který slouží pro upevnění přebytečného pásku a ten se občas nepohodlně posouvá.

20151129_140926.jpg

FUNKCE

Garmin Forerunner 230/235 jsou oproti ryze běžecký hodinkám Garmin Forerunner 220/225, hodinky multisportovní. Hodinky podporují platformu IQ Connect, funguje v podstatě na stejném principu jako Google Play, do hodinek si tedy můžeme nahrát aplikace jako “Najít mé auto”, “Mapy”, dále je možné si zvolit, jaký vzhled bude mít displej hodinek, jak budou vypadat datová pole - pásma srdečního tepu, případně si můžete stáhnout pomůcky např. v podobě předpovědi počasí, stavu baterie a další.Garmin Forerunner 230/235 jsou vybavené funkcí, díky níž se z nich stávají chytré hodinky. Spolupracují s chytrými telefony se systémem Android a iOS a přenášejí tak informace z chytrých telefonů, jako jsou příchozí, SMS, e-maily a další. Hodinky disponují funkcí Live Tracking, díky které je možnost sledování sportovce přímo na trati.

Garmin Forerunner 230 nedisponuje integrovaným měřičem tepu na zápěstí, je nutné tedy sportovat s hrudním pásem. Model Garmin Forerunner 235 tento integrovaný snímač srdečního tepu má, jak již bylo uvedeno v začátku textu, odpadá zde tak nutnost nosit hrudní pás. Princip měření tepu ze zápěstí je založen na fungování speciálních diod na spodní straně hodinek, které prosvětlují kůži, vestavěné čidlo sleduje změnu kůže v závislosti na proudění krve. Hodinky musí být opravdu dostatečně těsně připevněny k zápěstí, aby naměřené hodnoty tepu byly co nejpřesnější. Na spodní straně hodinek je speciální guma, která usnadňuje přilnutí hodinek k zápěstí, aby hodnoty tepu odpovídaly skutečnosti. Pokud i přes možnost měření tepu ze zápěstí raději připojíte hrudní pás, má v tomto případě přednost před snímačem na zápěstí. Pokud upevníte hodinky na oblečení, zamezíte tak možnosti snímání srdečního tepu ze zápěstí, problémy můžete mít také, pokud máte tetování, anebo tmavší odstín kůže.

Hodinky mají v současné době velmi rozšířenou funkcí “Sledování aktivity”. Tato funkce zaznamenává počet kroků za den, cílový počet kroků, uraženou vzdálenost a spálené kalorie  za jednotlivé dny. Cílový počet kroků je vypočítán na základě vzdálenosti, která byla zaznamenána minulé dny. Funkce, která nás upozorňuje na to, že už se nejméně hodinu nepohybujeme, je rovněž součástí hodinek. Hodinky mají možnost nastavení automatického rozsvícení, když se na ně podíváte.

Při prvním zapnutí hodinek je nutné nastavit jazyk, měrnou jednotku, formát času, pohlaví, rok narození, hmotnost a výšku. Na základě zadaných dat Vám hodinky vypočtou tepovou frekvenci a její pásma, která bychom měly dodržovat při tréninku.  Pásma srdečního tepu lze také ručně přenastavit.

AKTIVITY

Garmin Forerunner 230/235 jsou, jak už jsme zmínila, určené pro multisportovní využití, lze s nimi běhat venku i uvnitř, provozovat cyklistiku, případně jinou aktivitu. U běhu a cyklistiky se automaticky zapne GPS, je zde rovněž možnost zapnout současně i GLONASS, což je ruský navigační systém. Když budou oba navigační systémy zapnuty, hodnoty budou přesnější, ale výdrž baterie samozřejmě nižší než při zapnutí pouze GPS.  U možnosti “Jiná” aktivita, lze GPS zapnout nebo nechat vypnuté.

Pokud se rozhodneme, že nebudeme používat GPS při svém outdoorovém tréninku, hodinky využijí vestavěný akcelerometr a vypočítají, tak rychlost a vzdálenost. Tato funkce se stává přesnější po několika použití hodinek venku se zapnutým GPS.

Jako u předchozích modelů je možné si z Garmin Connect stáhnout předdefinované tréninky, případně si je naplánovat v Garmin Connect a následně je pomocí USB připojení přenést do hodinek. Stáhnout lze rovněž tréninkové kalendáře a intervalové tréninky, dále je pak můžeme na Garmin Connect upravovat.

Hodinky umožňují výpočet VO2 maximální, tato hodnota představuje maximální objem kyslíku (v milimetrech), který můžete spotřebovat za minutu na kilogram tělesné hmotnosti při maximálním výkonu. Laicky řečeno se jedná o hodnotu, která je ukazatelem naší sportovní kondice a se zlepšujícími se hodnotami tréninku by se měla zvyšovat. VO2 max vyžaduje hrudní snímač srdečního tepu, v případě modelu Garmin Forerunner 235 bez použití hrudního pásu není tato funkce dostupná.

Garmin Forerunner 230 dokáží rovněž odhadnout budoucí závodní časy, u této funkce jen nutné nastavit svůj maximální srdeční tepu, na základě VO2 maximální a zdrojů zveřejněný dat pak zobrazí odhadovaný čas budoucího závodu.

Funkce “Obnovení srdečního tepu” využívá snímač srdečního tepu a vypočítá nám rozdíl mezi srdečním tepem při tréninku a srdečním tepem dvě minuty po jeho ukončení. Dle některých studií je tato hodnota důležitá z hlediska zdraví našeho srdce.

Hodinky mají také regeneračního asistenta, který ukazuje, kolik času zbývá do úplné regenerace a doby, kdy můžeme začít opět svůj tréninky. U této funkce je nutné používat snímač srdečního tepu.

Stejně jako předešlé modely, Garmin Forerunner 230 umožňuje sledování aktivity během spánku, v Garmin Connect pak můžeme zobrazit statistiky spánku.

NABÍJENÍ, PROPOJENÍ S PC A SMARTPHONEM

Nabíjení hodinek probíhá přes USB propojení s PC, koncovka k hodinkám je v podobě kleštiček, která bez problémů padne na hodinky. Propojení se smartphonem pomocí Bluetooth je rychlé a umožňuje smartphone ovládat pomocí hodinek. Pokud Vám bude někdo volat, přijde Vám e-mail, případně SMS, zobrazí se oznámení na hodinkách, toto oznámení jde samozřejmě přizpůsobit, aby se nám zobrazovaly pouze některé údaje, případně lze oznámení vypnout.

Skvělou funkcí, kterou využijí všichni, kteří nedokáží běhat bez oblíbené muziky je ovládání hudby pomocí hodinek. Při přidržení šipky nahoru se zobrazí možnost “Music controls”, stačí stlačit Play a Vaše oblíbené sklady začnou hrát, hodinkami lze ovládat hlasitost, přeskočit skladbu, vrátit se ke skladbě nebo zastavit přehrávání hudby. Pomocí Garmin Connect v našem smartphonu můžeme nastavit zvukové informace o srdečním tepu, rychlosti, tempu a další údaje, které nám budou hlášeny do sluchátek.

Mimo zmíněné funkce hodinky zobrazují kalendář a události, které máme ve svém smartphonu, funkce počasí zobrazuje aktuální teplotu a předpověď počasí.

Hodinky jsou opravdu velmi povedené, funkce vyhledání ztraceného telefonu však pro mě bylo opravdu velkým překvapení a myslím, že jí budu využívat opravdu velmi často. Běžně se mi stává, že při odchodu z práce nebo z domu dám věci do kabelky, ale až v autě začnu přemýšlet o tom, jestli mám v kabelce i telefon a vzhledem k tomu, že mám kabelky opravdu velké, je občas oříšek než zjistím, že tam telefon opravdu mám. Pokud spustím tuto funkci, začnete telefon zvonit, i když je v tichém režimu, a svítit. Skutečně fajn funkce především pro dámy.

PROPOJENÍ SE SPORTOVNÍMI APLIKACEMI

Po zaregistrování na Garmin Connect jsou data z našeho tréninku automaticky synchronizována přes mobilní telefon nebo přes USB. Pokud máte nastavenou synchronizaci s Endomondem, data do aplikace budou automaticky načtena, stejně je to i s aplikací Strava. Spárování je naprosto bez problémů.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Pulsmetry.cz - Pardubice
OC Grand
Náměstí Republiky 1400
Pardubice

Pulsmetry.cz - Praha 1
OC Černá Růže
Na Příkopě 853 / 12
110 00 Praha 1


Tel.: +420 776 645 086
E-mail: info@pulsmetry.cz


Nakupujte výhodně s Cofidisem

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line, v případě technického výpadku pak nejpozději do
48 hodin.

© 2020, Pulsmetry.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky

Pobočka Pardubice
OC Grand  
Nám. Republiky 1400
530 02 Pardubice

Pobočka Praha 1
OC Černá Růže
Na Příkopě 853/12
110 00 Praha 1

Otevírací dobu najdete v kontaktech

Využíváme také síť výdejních míst Zasilkovna.cz

Infolinka : +420 776 645 086
E-mail : info@pulsmetry.cz
Facebook : pulsmetry

Rychlý kontakt