Úvod Novinky s foto První dojmy: Garmin Fenix 5 a srovnání s Fenixem 3

Co je jinak a co je nového ?

25.03.2017 13:29

První dojmy: Garmin Fenix 5 a srovnání s Fenixem 3

Netrpělivě jsme čekali na první zásilku nové řady Garmin Fenix 5. Velmi náš potěšilo, že dorazila o několik dnů dříve než se očekávalo. 

Stejně jako většinu našich zákazníků nás zajímalo, jaký bude hlavní rozdíl mezi řadou 3 a řadou 5. Vše jsme zatím znali pouze teoreticky, ale až nyní Vám můžeme přinášet první reálné poznatky.

Jak asi víte, nová řada je nabízena ve třech velikostech - 5S, 5 a 5X. Model 5S nabídne nejmenší rozměr 42 mm, model 5 nabídne 47 mm a 5X 51mm. Právě model 5X odpovídá rozměrům řady Fenix 3.

Nyní máme k dispozici verzi nazvanou Garmin Fenix5 Gray Optic Black Band. Jedná se tedy o prostřední velikostní verzi s integrovaným optickým snímačem tepu. Pro srovnání vidíte na fotkách verzi Fenix3 Sapphire Grey Optic. Mohli bychom porovnávat i s verzí Fenix3 Grey, která nemá safírové sklíčko, ale zároveň nemá ani optický snímač. Z tohoto pohledu nám přišlo lepší porovnávat výše uvedené verze.

Na první pohled si všimnete rozdílu ve velikosti, ale překvapí Vás rozdíl v hmotnosti pouze 1g a 0,5 mm ve výšce hodinek. Pocitově se zdá, že nový model je tenčí a lehčí víc, než jen o uvedené hodnoty. Celkově působý nový model elegantnějším, jemnějším dojmem s důrazem na designovou čistotu a uhlazenost. Rozdíl je také v materiálu a síle standardně dodávaného řemínku.

Fenix 3 Grey Sapphire Optic používám několik měsíců a pocitově hodinky velmi dobře "sedí" na ruce. Nový model je na tom ale ještě lépe. je to možná dáno měkčím materiálem řemínku a menšímu průměru hodinek vzhledem k mému hubenějšímu zápěstí.

I přes podobnou hmotnost s modelem 3 by nová řada ve střední velikosti mohla více vyhovovat aktivním sportovcům, kteří dosud dávali přednost raději modelům s menším rozměrem a hmotností než nabízel Fenix. Naopak zákazníci, kteří Fenix volí jako stylové hodinky se sportovními funkcemi a vyznávají výraznější vzhled a velikost hodinek budou volit verzi X. Většina žen, pro které byl dosud Fenix nepřijatelný kvůli rozměrům potom zvolí verzi S.

Displej

Na fotkách vidíte dispej při zapnutém i vypnutém podsvícení. Jas je u obou modelů nastaven na 100%. U modelu 5 opět pozorujeme subjektivně o něco lepší podání barev i kontrastu. Na trhu sice jsou modely chytrých hodinek s výrazně lepším jasem a podáním barev, ale žádný z takových modelů nevydrží na jedno nabití ani třetinu času co Fenix. Garmin stejně jako Suunto zůstává u rozumného řešení dostatečně kvalitního zobrazení při zachování funkčnosti hodinek. Displej lze každopádně považovat za barevný a skvělou čitelností i na přímém slunci. Další výhodou je, že i přes menší velikost hodinek proti modelu Fenix 3 je velikost displeje téměř stejná.

Menu a ovládání

Základní ovládání, rozmístění a funkčnost tlačítek je stejné jako u předchozího modelu. Základní struktura menu nebude cizí ani uživatelům modelů řady Forerunner 230 a vyšší. Garmin ale menu odladil, doplnil o další možnosti nastavení a uživatelský komfort posunul opět o úroveň výš. Naprostá většina funkcí je nastavitelná přímo z hodinek aniž by to ale znamenalo, že je menu příliš rozsáhlé a komplikované. Při takovém množství funkcí je až neuvěřitelné, jak je menu intuitivní a dobře řazené. Skoro máte pocit, že hodinky vědí, co chcete na kterém místě mít a co se zrovna chystáte nastavit. Jednotlivé sportovní profily a datové pole lze nastavovat až v neuvěřitelném množství kombinací, nastavení různých intervalů a alarmů lze doplňovat o vlastní položky, ale neměl jsem pocit, že by mi v základu v hodinkách nějaká možnost chyběla. Velmi snadno si nastavíte i takové věci, jako je upozornění na doplnění energie nebo dodržování pitného režimu.

Rozmístění tlačítek jak již bylo uvedeno je stejné jako u starších modelů a nebylo třeba nic měnit. Tlačítka mají optimální rozměr i odezvu na stisk. Nestane se Vám, že by došlo k samovolnému stisku, zároveň nemusíte vynakládat přehnanou sílu. Tlačítka lze samozřejmě zamknout.

Řemínky a jejich výměna

Zde opět platí známé rčení, že v jednoduchosti je síla. U modelu Fenix3 Garmin dodával s nově zakoupeným řemínkem i sadu šroubováků, nové osičky a vše potřebné pro výměnu. Výměna řemínku zabrala 1-2 minuty a byla poměrně snadná. Přesto toto řešení nebylo ideální pro častou výměnu. tento problém řeší zákazníci kteří mají pro denní nošení kovový, pro sportovní aktivity nevhodný řemínek a následně jej mění za silikonový.

U řady Fenix5 je vše vyřešeno tak snadno, že výměna řemínku trvá 5-10 sekund. Pro výměnu nepotřebujete žádné příslušenství. Garmin tento systém nazval QuickFit. Vše je vyřešeno pomocí jednoduché západky a funguje to naprosto spolehlivě. Provedení působí velmi solidně a osobně nemám obavu, že by hrozilo uvolnění hodinek z řemínku. 

Výdrž baterie


Výdrž baterie považuji za jeden z nejdůležitějších paramatrů, Garmin Fenix 5 opět nabízí jedny z nejlepších parametrů na trhu. Díky velikosti a použití menšího akumulátoru má model Fenix5S ze všech tří verzí nejmenší výdrž. Nejlépe je na tom prpstřední velikost. Tento model při běžném použití předchozí model překonává a dle mých prvních zkušeností vydrží přibližně o 20% déle. Největší model Fenix5X svoji výdrží odpovídá právě předchozímu modelu Fenix3. Výdrž samozřejmě ovlivňuje mnoho faktorů jako je propojení a synchronizace s chytrým telefonem, monitor denní aktivity včetně kontinuálního měření tepové frekvence, nastavení jasu displeje a samozřejmě využití GPS.

Při testování prostředního modelu, u kterého mám jas nastaven na 100%, trvale zapnuté Bluetooth a spárování s telefonem, zapnutý monitoring denní aktivity včetně kontinuálního měření tepové frekvece a přibližně tří hodinových aktivit týdně se zapnutou GPS v normálním režimu jsem hravě překonal 12 dní provozu. Hodinky jsou tedy velmi dobře použitelné, aniž by jste se o jejich dobíjení museli často starat.

Aktuálně pro Vás připravujeme rozsáhlý test Fenixu5. Pro více informací můžete využít také naši srovnávací tabulku jednotlivých verzí, kterou najdete zde.

Závěrem

Můj první dojem je zatím jednoznačně pozitivní. Garmin opět posunul měřítka pro sporttestry a GPS hodinky o třídu výš. Jestliže se model Fenix3 stal téměř ikonickým modelem, Fenix5 zřejmě čeká minimáně podobný úspěch. Osobně si myslím, že zaujmě ještě více uživatelů a Garmin tak získá další zákazníky, kteří zatím o takových hodinkách jen uvažují.

Fotka 1

Fotka 2

Fotka 3

Fotka 4

Fotka 5

© 2018, Pulsmetry.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky

Pobočka Pardubice
OC Grand  
Nám. Republiky 1400
530 02 Pardubice

Pobočka Praha 1
OC Černá Růže
Na Příkopě 853/12
110 00 Praha 1

Otevírací dobu najdete v kontaktech

Využíváme také síť výdejních míst Uloženka.cz

Infolinka : +420 776 645 086
E-mail : info@pulsmetry.cz
Facebook : pulsmetry

Rychlý kontakt