Úvod Zajímá vás Recenze a informace o produktech Suunto Suunto Ambit2 S ... multisportovní stylovka pro náročné ...

Multisportovní stylovka pro náročné...

Suunto Ambit2 S ... multisportovní stylovka pro náročné ...

Na test Ambitu2 S jsem se docela těšil. Osobně jsem nikdy aktivně klasický Ambit nepoužíval, neřadím se totiž mezi outdoorové nadšence, ale z hlediska funkční výbavy a designu se mi vždycky líbil, zvláště v černém provedení. Při letmém seznámení v obchodě se mi líbila i logika jeho ovládání a celkové zpracování. Tento můj kladný dojem navíc umocnila řada zákazníků, kteří si jej pořídili a poté nám poskytli zpětně reference. Ohlas těchto zákazníků byl v naprosté většině pozitivní, dalo by se říci, že v některých případech se jednalo doslova o nadšení.

Ambit 2S je svým zaměřením na rozdíl od Ambitu, který ocení zejmena vyznavači outdooru určený hlavně pro sportovní nadšence, o čemž vypovídá i slogan na krabičcce - GPS for athletes. U Ambitu2 používá výrobce slogan GPS for explorers and athlets, u předchozího modelu Ambit1 se omezil pouze na GPS for explorers. Neznamená to, že pokud zrovna nelezete po horách, ale jste například triatlonista, že by jste si nemohl koupit Ambit1 nebo Ambit2. Pokud ale zvolíte Ambit1, připravíte se o některé funkce týkající se plavání nebo cyklistiky, pokud zvolíte Ambit2, všechny tyto funkce mít budete, ale připlatíte si za outdoorové funkce, které pravděpodobně nevyužijete.

Naopak pokud Vás zajímá hlavně outdoor a chcete nějakou korunu ušetřit, neuděláte zásadní chybu, když zvolíte původní model Ambit.

Modelová řada Ambit tak nabízí 3 základní modely v různých barevných provedeních, z nichž si může každý vybrat dle svého zaměření. Pomyslný vrchol nabídky potom tvoří Ambit2 Sapphire, který je funkčně shodný s Ambit2, má ale odolnější safírové sklíčko a další materiály, které zaručují ještě hodnotnější design.

Hmotnost hodinek Ambit2 S je 72g, hodinky Ambit2 dle provedení váží 82 až 92g. Velikost displeje je stejná. Cenový rozdíl při doporučené maloobchodní ceně je 2500 Kč, respektivě 5000 Kč v případě provedení Sapphire. Původní Ambit je cenově mezi provedením Ambit2 S a Ambit2. 

Obsah balení Suunto Ambit2 S HR

V černé krabičce nacházím grafitové hodinky Ambit2 S, hrudní pás Dual comfort belt, synchronizační a dobíjecí USB kabel a mezinárodní příručku Quick guide obsahující i češtinu a seznamující uživatele se základním ovládáním. Plnohodnotný návod je ke stažení v našem eshopu. V nabídce je rovněž verze bez hrudního pásu. Ta postrádá označení HR. Bez hrudního pásu hodinky neměří tepovou frekvenci a slouží jen jako sportovní hodinky s integrovanou GPS.

Pokud se Vám nezamlouvá námi testované provedení Graphite, můžete zvolit barevnou verzi Red nebo Lime. Funkčně jsou všechny verze samozřejmě zcela shodné.

Hodinky působí velmi solidním dojmem a stejně jako u ostatních Ambitů je na nich cena vidět. V porovnání s Ambitem2 Sapphire je pocitově znát 20g v rozdílu hmotnosti. U outdoorového modelu hmotnost takovou roli nehraje, ale u sportovního modelu je nižší hmotnost příjemná. Extrémně nízká hmotnost je proto považována za velký klad špičkového multisportovního modelu Polar RCX5, který s vahou okolo 48g patří mezi nejlehčí sporttestry, nemá však integrovanou GPS.

Zpracování a použité materiály jsou na špičkové úrovni, sklíčko je zapuštěno přibližně 2 milimetry pod krycí rámeček, takže riziko náhodného poškrábání je omezeno na minimum. Tuhost a síla řemínku se mi jeví jako jako ideální. Jeho délka bude vyhovovat i uživatelům se silnějším zápěstím.

Rozmístění tlačítek je stejné jako u ostatních Ambitů, tedy 2 tlačítka na levé a 3 tlačítka na pravé straně. Tlačítka jsou díky velikosti hodinek dostatečně daleko od sebe. Díky tomu nebudete mít problém s ovládáním ani pokud máte silnější prsty. Tlačítka jsou na rozdíl od outdoorové verze zcela hladká a lehce vypouklá, outdoorové verze mají tlačítla s drsným povrchem, která nejsou vypouklá. Na můj vkus by mohla být odezva tlačítek u sportovního modelu jemnější nebo by mohla mít menší zdvih. Výhodou použitého řešení je, že nebude docházet k náhodnému stisku tlačítek. Pokud by k tomu přeci jen docházelo, můžete tlačítka dlouhým stiskem pravého dolního tlačítka zamknout.

Celkově hodnotím design hodinek velmi kladně, myslím že se dají označit jako sportovně lifestylové. Pokud nepůjdete někam v košili a obleku, můžete Ambit2 S nosit jako sportovně elegantní hodinky a nikdo Vás nebude moci napadnout, že by jste neměl vkus. Záměrně píši neměl, protože design považuji díky robusnosti za spíše pánský. Na sport jsou hodinky určitě použitelné i pro ženy, ale na běžné nošení je řada Ambit opravdu spíše pánská záležitost. Pro ženy bude asi nejzajímavější barevná verze Lime, pro muže právě testovaná verze Grafite nebo výraznější a sportovněji vypadající Red.

Hodinky jsem nejprve nechal nabíjet pomocí přiloženého USB kabelu až do plného nabití. Připojením kabelu došlo rovněž k jejich "oživení". Dle výrobce probíhá nabití na plnou kapacitu 2 až 3 hodiny, já jsem nabíjel něco přes 2 hodiny.

Ovládání

Ovládání je velmi přehledné a intuitivní, myslím, že s ním nebude mít nikdo zásadní problém. Na většinu věcí příjdete i bez návodu, ten použijete spíše pro speciální funkce a proto, aby jste využili kompletní potenciál sporttestru.

Pravé horní tlačítko start/stop slouží pro výběr požadované aktivity, můžete pomocí něj zahájit měření, používat kompas, navigační funkce spojené s GPS - do hodinek můžete zadat tzv. POI - point of interest, tedy body zájmu a můžete si nastavit požadovanou trasu pomocí Way Pointů nebo určit Vaši souřadnicovou polohu. Samozřejmě že hodinky v sobě nemají mapovou navigaci, jedná se spíše o jakéhosi pomocníka při orientci. Další položkou v tomto menu jsou časovače a můžete zde zvolit prohlížení již uložených měření.

Prostřední velmi důležité tlačítko Next slouží k potvrzování některých kroků, nebo přepínání obrazovek. Jeho přidržením se dostanete do menu nastavení. Nastavovat můžete základní věci jako je čas, datum, ale také kontrast a jas displeje, negativní nebo pozitivní zobrazení, režim GPS, kompasu, osobní nastavení, nastavení tlačítek a několik dalších parametrů. Důležitou složkou je také menu párování, aby hodinky komunikovali s hrudním pásem, případně Pody (běžecký, kadence, rychlosti a výkonu na kolo).

Spodní pravé tlačítko Light/Lock slouží k aktivaci podsvícení displeje nebo uzamknutí tlačítek v případě jeho přidržení. Podsvícení displeje je na skvělé úrovni.

Levé spodní tlačítko slouží k přepínání údajů obrazovek, případně informací na spodním informačním řádku displeje.

Levé horní tlačítko Back / Lap je určeno pro návrat o krok zpět, případně pro manuální funkci mezičasů.

Pokud chcete naplno využít potenciál Ambitu2 S, je třeba využívat webovou aplikaci MoveScount. V této aplikaci, která je lokalizována do češtiny můžete své tréninky ukládat, vyhodnocovat, sdílet atd, ale můžete zde také pohodlně Ambit nastavovat, případně do něho dohrávat nové tréninkové aplikace. Je důležité vědět, že jsou nastavení, která lze provádět výhradně přes tuto webovou aplikaci. To se týká zejména přednastavení tréninkových profilů.

Je nesporné, že nastavení v PC je mnohem rychlejší, přehlednější a pohodlnější než složitě něco mačkat na hodinkách, přiznám se ale, že nemožnost změnit například limit tepové frekvence přímo v hodinkách mě docela zaskočil. Pravdou je, že v reálné situaci takovou změnu člověk moc často nedělá a výrobce omezením těchto možností výrazně zjednodušil menu hodinek což je dobře. Některé položky bych přesto v menu asi ponechal.

Sportovní profily 

Jak většina dnešních modelů střední a vyšší třídy nabízí i Ambit2 S sportovní profily. je to skvělé řešení, které Vám jednak usnadní přehled o vašem tréninku a zároveň velmi usnadňuje ovládání. V základní konfiguraci je v hodinkách náhráno 8 profilů. Pomocí aplikace MoveScount si můžete dohrát několik dalších a hlavně můžete všechny individuálně upravit. Můžete volit a upravovat také multisportovní profily, které se skládají z více po sobě navazujících aktivit, jako je například triatlon.

V jednotlivých profilech můžete nastavit zda budete používat snímač tepové frekvence, zda budete využívat nějaké další Pody, GPS, nastavíte si tepové limity atd. V dalším kroku si můžete pro každý sportovní profil nastavit dle svých požadavků až 8 obrazovek displeje. Na každé obrazovce jsou tři údaje. Toto řešení dává dokonalý přehled o všech údajích během tréninku.

Měření vzdálenosti v bazénu

Pokud zvolíte přednastavený sportovní profill indoor swimming, můžete využít skvělé schopnosti Ambitu měřit vzdálenost při plavání. Po zapnutí musíte zvolit délku bazénu, hodinky potom budou evidovat čas jednotlivých bazénů, počet temp, průměrnou rychlost atd. Systém měření vzdálenosti je zřejmě založen na změně směru pohybu, takže když se mi povedlo v průběhu jednoho bazénu změnit styl a udělat chvilku pohyb opačným směrem, byl mi jeden bazén a tedy i 50m přičteno. Při standardní situaci ale měření probíhá naporosto bezchybně a je to velmi dobrá pomůcka pro plavecký trénink.  

Výdrž baterie

Výrobce údává hodnotu 8 hodin při zapnuté GPS a 1 sekundovém intervalu ukládání dat a 25 hodin při 60 sekundovém ukládání. Při vypnuté GPS v režimu hodinek 15 dní. Moje zkušenost z praxe je taková, že když jsem hodinky nabil na 100% kapacity a podniknul s nimi pochod na Sněžku a GPS byla v provozu necelých 6 hodin, po návratu mi stav baterie na displeji ukazoval 37%. Režim ukládání byl 1 sekundový a používal jsem snímač tepové frekvence. Zjištěné hodnoty odpovídají s dostatečnou rezervou tvrzení výrobce.  

GPS

Velmi mě překvapilo, s jakou rychlostí Ambit najde signál GPS. U ostatních řešení ať už integrovaných v hodinkách nebo externích musíte přeci jenom čekat o něco déle než je bežné například u mobilních telefonů. V případě Ambitu je doba čekání v řádu sekund, což je velmi příjemné. Neměl jsem problém ani se ztrátou signálu v žádném prostředí. Ambit2 S využívá pro zobrazení nadmořské výšky údaje z GPS, nemá barometrický výškoměr na rozdíl od klasického Ambitu. Zajímalo mě, jaká hodnota se objeví na displeji po mém výstupu na Sněžku, příjemným zjistěním bylo, když displej ukázal 1602 metrů nad mořem.

Movescount

Webové rozraní Movestount.com, které Suunto používá pro většinu svých modelů slouží jako komunikační rozhraní a zároveň tréninkový denník. Prostředí je v češtině a je velmi intuitivní. Pokud na tomto webu nemáte ještě zřízen účet, velmi jednoduše si jej zřídíte, podobným způsobem jako když zakládáte email nebo se registrujete v nějakém eshopu. Následně vyberete model, který chcete s aplikací používat, stáhnete synchronizační aplikaci Moveslink a můžete začít. Jak již jsem se zmínil výše, většinu detailních nastavení Ambitu provádíte právě pomocí webového rozhraní. Ambit je velmi sofistikovaným zařízením a výrobce dbá na to, aby mohl využívat nejnovější součásti Movescountu a nabízel vysoký uživatelský komfort. Z Movescountu si proto můžete nejen dohrávat do Vašeho Ambitu nové aplikace, ale můžete rovněž aktualizovat firmware. O možnosti nové aktualizace Vám vždy po připojení upozorní synchronizační aplikace Moveslink.

Právě kombinace neustálého rozvoje Movescountu a možnosti aktualizace firmwaru zajišťuje, že Váš Ambit bude dlouho držet krok s dobou a bude moci využívat nejnovější vychytávky, které se v oblasti sporttestrů objeví. Máte tak jistotu, že Vaše nemalá investice Vás nebude časem mrzet. 

Závěr

Suunto Ambit2 S po krátkém zatím asi 10ti denním používání hodnotím velmi kladně. Proti plným outdoorovým verzím je výhodou o něco nižší hmotnost hodinek, ale stále se jedná o velmi stylový, robusní a odolný sporttester. Rovněž cena je nižší než u outddoru, což bude asi hlavním argumentem pro uživatele, kteří chtějí kvalitní sporttester, ale outdoorové funkce tolik nevyužijí. Velmi kladně hodnotím také zpracování hodinek, kvalitu podsvícení a kontrast displeje, rychlost GPS a přehlednost ovládání a velké možnosti sportovních profilů. Uvítal bych možná trochu jemnější odezvu tlačítek na stisk, zase ale nedochází k jejich náhodnému stisku. Rovněž nastavení některých hodnot by mohlo zůstat i v hodinkách, nejen pomocí Movescountu. Moc chyb se na Ambitu2 S prostě najít nedá. 

Konkurence

Pokud bych měl srovnávat s konkurencí, cenově a zaměřením, napadá mě Garmin Forerunner 910 XT HR Premium a Polar RCX5 G5 s externí GPS. Tyto modely společně s Ambitem 2S tvoří trojici, která se řadí k top modelům mezi multisportovními pulsmetry a mají téměř stejnou cílovou skupinu zákazníků, tedy aktivní sportovní nadšence a profesionální sportovce. U každého z nich je ale použito zcela jiné řešení.  

Ambit2 S z této trojice je dle mého názoru nejstylovější pro použití k běžnému nošení a je velmi univerzální. U Garminu je design a velikost podřízena čistě funkčnosti, velký displej, 7 tlačítek pro ovládní, výdrž baterie, maximální výbava, vše je zkrátka zaměřeno na sport. Polar díky koncepci s externí GPS naopak nabízí velmi lehké a tenké hodinky u nichž se nebudete muset starat o dobíjení. Přitom ale poskytuje komfort velkého a přehledného displeje a také snadné a logické ovládání. Rovněž nabízí kromě webového rozhraní také alternativní použití profesionálního tréninkového programu Protrainer5, který je lokalizován do češtiny a nabízí fukce, díky nimž můžete detailně řídit a analyzovat trénink. Tento program hodně využívájí sportovní kluby, umožnuje totiž na rozdíl od webových služeb Movescount.com. my.garmin.com a polarpersonaltrainer.com, které jsou zaměřeny na konkrétního uživatele práci se skupinami uživatelů, což je důležité pro trenéry.

Kontaktní formulář s telefonem

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Vaše osobní údaje nejsou nikde zveřejňovány a splňují požadavky GDPR.

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Pulsmetry.cz - Pardubice
OC Grand
Náměstí Republiky 1400
Pardubice

Pulsmetry.cz - Praha 1
OC Černá Růže
Na Příkopě 853 / 12
110 00 Praha 1


Tel.: +420 776 645 086
E-mail: info@pulsmetry.cz


Nakupujte výhodně s Cofidisem

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line, v případě technického výpadku pak nejpozději do
48 hodin.

© 2020, Pulsmetry.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky

Pobočka Pardubice
OC Grand  
Nám. Republiky 1400
530 02 Pardubice

Pobočka Praha 1
OC Černá Růže
Na Příkopě 853/12
110 00 Praha 1

Otevírací dobu najdete v kontaktech

Využíváme také síť výdejních míst Zasilkovna.cz

Infolinka : +420 776 645 086
E-mail : info@pulsmetry.cz
Facebook : pulsmetry

Rychlý kontakt