Novinky

Recenze Forerunner 165: Jak obstojí proti dalším členům Garmin rodiny?

Recenze Forerunner 165: Jak obstojí proti dalším členům Garmin rodiny?

Garmin je značkou, která nezastává teorii jednoduché nabídky ve stylu Applu nebo automobilky Tesla. Své zákazníky „nutí“ přemýšlet jaký model mají zvolit. Rozdíly jsou často skryté v detailech. Nový Forerunner 165 je přesně tím modelem, který vás může nadchnout, ale také by nemusel být tou nejlepší volbou. Pokud máte specifické požadavky můžete přímo u Garminu najít řešení, které pro vás bude za podobnou cenu vhodnější. Je přeci fajn dostat na výběr ne? 

Snad více než kdy jindy by se vyplatilo napsat tento článek formou dotazníku, kdy se na jeho konci na základě svých odpovědí čtenář dozví, jestli má zvolit „165“ nebo jiný Garmin v podobné ceně, například Forerunner 255. Pokud běháte s Garminem více než 10 let, možná pamatujete ve své době velmi populární Forerunner 110. Od té doby Garmin označení 1XX nepoužil. Stodesítka nabízela stejně jako současná novinka velmi zajímavý mix funkcí s určitým kompromisem, ale dobrou cenou. A kdo si tehdy nastudoval specifikace obou řad, také řešil jestli zvolit FR110 nebo si trochu připlatit za FR210. Historie se opakuje, jen je mnohem širší nabídka a mnohem více proměnných, které naše rozhodování mohou ovlivnit. 

 • Jedna kompaktní velikost 43 mm
 • Nízká hmotnost 39 g  
 • Dotykový Amoled displej + 5 tlačítek
 • Nezakřivené krycí sklíčko
 • Základní verze nebo Music 

Velikostně je novinka nejblíže modelům Forerunner 245 a Forerunner 645, které byly mezi běžci velmi populární. Je tedy větší než „eskové - menší“ provedení Forerunneru 255 a 265, ale stále velmi kompaktní pro dámské, případně i dětské zápěstí. Udávaný rozsah výrobcem pro obvod zápěstí je 126–203 mm. Pokud se blížíte horní hranici, počítejte s tím, že hodinky budou na vaší ruce působit hodně drobně. Hmotnost není třeba řešit, neucítíte ji a „165“ bude i při běhu na ruce absolutně stabilní. 

Forerunner 165 Forerunner 255 Forerunner 265
Fyzická velikost 43 x 43 x 11,6 mm
Vhodné pro obvod zápěstí 126–203 mm
45,6 × 45,6 × 12,9 (mm)
Pro obvod zápěstí 130–205 mm
46,1 × 46,1 × 12,9 (mm)
Pro obvod zápěstí 135–205 mm
Hmotnost 39 g 49 g 47 g
Typ displeje Amoled Čitelný na přímém slunci, transflektivní MIP Amoled
Dotykový displej Ano Ne Ano
Velikost displeje Průměr: 30,4 mm (1,2") Průměr 32,5 mm (1,3") Průměr 32,5 mm (1,3")
Rozlišení displeje 390 x 390 pixelů 260 × 260 pixelů 416 x 416 pixelů
Krycí sklíčko Chemicky tvrzené sklo Corning® Gorilla® Glass 3 Corning® Gorilla® Glass 3

Pro ovládání zvolil Garmin nejlepší možný recept. Plnohodnotné ovládání pěti tlačítky v kombinaci s dotykovým displejem, který lze vypnout. Zamknout lze i tlačítka. Design na rozdíl od vyšších modelů řady Forerunner s Amoled displeji ustoupil funkčnosti a chemicky tvrzené sklíčko je zcela rovné. Lze na něj tedy nalepit ochranné sklo. Přesto považuji celkový vzhled za povedený, byť jasně dává najevo, že se jedná o sportovní hodinky. Pochvalu zaslouží také barevné kombinace. 

Univerzální sportovec s výjimkami

To, že Forerunner dávno není jen pro běžce a nabízí nespočet sportovních profilů je možná zbytečné připomínat. Přesto proti vyšším modelům novinka určitá omezení má. Přímo pro běh je k dispozici hned 7 profilů. Nechybí ani oblíbené fitness aktivity jako je cardio, joga nebo pilates. Samozřejmostí je chůze nebo turistika. V základu nenajdeme ale lyžařské disciplíny. Určitá omezení platí pro cyklistiku. O nich se dočtete dále v článku. Plavecké metriky jsou dostupné v bazénu i pro otevřenou vodu. Multisportovní profil pro triatlon ale chybí. Některé chybějící funkce je možné dohrát formou aplikací z IQ Connectu, ale to není případ právě triatlonu. 

vst
Funkce variability srdečního tepu napoví také o adaptaci organismu na tréninkovou zátěž.

Plná běžecká výbava

Pokud je vaším sportem číslo jedna běh a hledáte hodinky v cenové hladině 6 000 – 8 000 Kč, nemáte aktuálně asi lepší řešení. Když pominu pokročilé funkce jako je připravenost k tréninku, stav tréninku nebo Stamina, které jsou vyhrazeny vyšším modelům, narazíte při běžecké přípravě na minimum omezení. A to i z pohledu výkonnostního nebo profesionálního běžce. 

Běžecké profily: Běh, Běh na dráze, Běžecký pás, Virtuální běh, Krytá dráha, Trailový běh, Ultra běh 

Přesnost při běhu na atletickém oválu: v profilu Běh po dráze si zvolíte, v jaké dráze budete běhat. Potom ideálně zaběhnete jeden „kalibrační“ okruh, kdy si hodinky zaznamenají poziční údaje oválu. Při dalším běhu jsou již schopny kombinací měřených a uložených údajů přesně zaznamenávat váš běh. Z podstaty družicových systémů a jejich nepřesnosti pro civilní použití je běžecký ovál pro hodinky náročným prostředím.

Běžel jsem vždy 3 okruhy, nejprve v první, potom čtvrté a následně šesté dráze. Měření vzdálenosti bylo vždy naprosto bezchybné. Na obrázcích vidíte zakreslení trasy. Tam jsou přeci jen určité „ústřely“ a cestování mezi drahami. Forerunner 255 disponující navíc vícekanálovým příjmem GPS to zvládá o něco lépe. Zásadní je ale měření vzdálenosti a to „165“ zvládají na výbornou.

ovalna-DRAHA
Zakreslení v mapě sice trochu „plave“, ale vzdálenost na dráze měří Forerunner 165 naprosto přesně. Zkoušel jsem běhat v první, čtvrté a šesté dráze.

Dynamika běhu ze zápěstí 

Hodinky umí měřit ze zápěstí délku kroku, kadenci, wattový výkon, vertikální poměr a dobu kontaktu se zemí. Stejně jako ostatní modely neumí vyhodnotit vyvážení pravé a levé nohy. Na rozdíl od vyšších modelů to neumí ani s příslušenstvím, které tuto funkci nabízí (HRM Pro Plus, HRM Fit, Running Dynamics Pod).

Optika měří velmi dobře, pokud hrudní pás, stačí základní model.

Optický snímač tepu v těchto hodinkách bude většině uživatelů přesností vyhovovat nejen pro monitoring denní aktivity, ale i pro většinu tréninkových aktivit. Hrudním pásem zvláště pro intervalové nebo intenzivnější tréninky nic nepokazíte. Stačit vám bude základní HRM Dual, ostatní funkce vyšších modelů nevyužijete, jak je uvedeno v předchozím odstavci.

Podrobněji o snímačích tepové frekvence píšeme zdehttps://www.pulsmetry.cz/nase-novinky/vybirame-presny-snimac-tepove-frekvence-k-chytrym-hodinkam-nebo-cyklopocitaci/ 

Cyklistika ano, ale … 

Na výběr je pouze cyklistika a cyklistika uvnitř. Nevyberete si tak například mezi silniční a horskou cyklistikou. Hodinkami také není možné ovládat chytré trenažery Tacx a nepřipojíte k nim wattmetry. Snímače rychlosti, kadence a cyklistické radary Varia připojíte bez problémů. 

Osobně jsem na kole zastáncem cyklopočítačů Edge, ale pokud nechcete investovat do více zařízení nebo na kole jezdíte jen občas, jsou hodinky samozřejmě řešením. Jen velikost jejich displeje při jízdě není tak komfortní. Amoled displej kvůli baterii přechází do úspornějšího režimu, takže v případě slunečného počasí je ho třeba při umístění na řídítkách probudit například poklepáním na displej. Čitelnost a přehlednost je potom velmi dobrá včetně zobrazení údajů z radaru. 

kolo
Pokud si v profilu kolo rozumně nastavíte datové obrazovky, přehlednost je velmi dobrá i na menším displeji hodinek. Velmi přehledná je i signalizace radaru Varia.

Navigace po trase a turistika 

Forerunner 165 nepodporuje mapy, ale na rozdíl od lifestylových modelu Vivoactive a Venu umožnuje navigaci po předem naplánované trase tzv. slepou mapou. K dispozici je i funkce zpět na start, profil nadmořské výšky nebo navigace na uložené body. Hodinky mají barometrický výškoměr, ten ale nelze nastavit jako stručný doplněk a samostatně uživatelsky kalibrovat. Výškový údaj včetně celkového stoupání a klesání lze natavit na volitelnou datovou obrazovku v rámci aktivit.   

Reálná výdrž baterie 

Lehké malé hodinky, Amoled displej a aktivní sportovní využití. To je kombinace, která pro výdrž baterie nevěští nic dobrého. Opět se budu opakovat, že v takovém případě uživatel výdrž nastavením a stylem používání ovlivní klidně o 70 %. Jaká je tedy realita? 

Případ první – Always On režim displeje, jas při plném svícení na maximum, funkce gesto v normálním režimu zapnuta, při sportovní aktivitě zapnuta, doba svícení v plném režimu 15 sekund, zapnuté všechny notifikace, kompletní monitoring aktivit, 2 hodiny GPS aktivity denně … nabíjel jsem čtvrtý den. 

Případ druhý – Displej v režimu úplného zhasínání, jas při plném svícení nastaven na 2/3, doba svícení v plném režimu 8 sekund, funkce gesto v normálním režimu vypnuta (rozsvěcel jsem tlačítky nebo poklepáním na displej), při sportovní aktivitě funkce gesto zapnuta, zapnuté všechny notifikace, kompletní monitoring aktivit, 1 hodina GPS aktivit denně … nabíjel jsem 7. až 8. den. 

Výsledek je to myslím v dané kategorii velmi slušný a udávaných až 11 dní v režimu chytrých hodinek dosažitelný.

165-3

Základní verzi nebo Music? 

Rozdíl v ceně je 1 000 Kč, za tento rozdíl dostanete integrovaný hudební přehrávač, WI-FI a hlasové povely. Můžete tak vyběhnout bez telefonu, poslouchat svoji oblíbenou hudbu a do sluchátek dostávat tréninkové informace, které si nastavíte. Ve verzi Music je dostupných více barev, konkrétně čtyři, v základní verzi dvě.  

Komu lze Garmin Forerunner 165 doporučit? 

Aktivně sportujícím uživatelům s rozpočtem 5 - 8 000 Kč
Pokud máte pevně daný rozpočet, který nechcete překročit a zároveň je sport pevně zakódován ve vaši DNA, je pro vás FR165 rozhodně lepší volbou, než lifestylové modely v podobné ceně. Velkou výhodou „165“ při sportu je ovládání. 

Rekreačním a výkonnostním běžcům
165 jsou ve své cenové kategorii kompromisem možného, běžci jsou opravdu hýčkání, takže pokud se obejdete bez některých funkcí v tabulce, kterými disponuje FR255 budete spokojeni. Za podobnou nebo nižší cenu získáte hodinky s Amoled dotykovým displejem a atraktivnějším vzhledem.  

Sportující mládež
Pokud máte doma sportující potomky ve věku 10 a více let a potřebujete pro jejich přípravu odpovídající sporttester za rozumnou cenu, jste na správné adrese. 165 totiž v období puberty splní i funkci smartwatch.

  Forerunner 165 Forerunner 255 Forerunner 265
Profil pro triatlon Ne Ano Ano
Dynamika behu Ano Ano Ano
Vyvážení L/P a doba kontaktu se zemí Ano – ale ne vyváženost Ano – vyváženost s příslušenstvím Ano – vyváženost s příslušenstvím
VO2 Max při běhu Ano Ano Ano
Stav VST Ano Ano Ano
Doba regenerace Ano Ano Ano
Připravenost k tréninku Ne Ano Ano
Tréninková zátěž Ne Ano Ano
Zaměření tréninkové zátěže Ne Ano Ano
Tréninkový efekt Ano Ano Ano

Pro koho naopak není Forerunner 165 zcela ideální?

Triatlonisté
Pokud je triatlon vašim sportem číslo jedna, kvůli absenci multisportovního režimu bych si „FR165“nezvolil a dal bych přednost FR255 

Vybrané skupiny cyklistů
Forerunner 165 nabídne profil pro cyklistiku, ale aktuálně pouze jeden. Zvládne připojit cyklistické radary Varia, čidla kadence nebo rychlosti. Neumí ale pracovat s wattmetry. Rovněž neumí ovládat chytré trenažery Tacx. Pokud hodláte s hodinkami tyto zařízení používat, opět bude vhodnější zvolit jiný model.

Pokud na kole používáte Edge řady 540 / 840 / 1040 a hodinky máte jen pro ostatní sporty, 165 vám ostatní aktivity nezahrnou do celkové tréninkové zátěže a zaměření zátěže. Edge zmíněné série je pro plnou synchronizaci vhodnější „párovat“ s řadami 255/265/955/965/Fenix/Epix. 

Účastníkům extrémních závodů typu B7 
V případě, že vaše tréninky s GPS aktivitami dosahují vysokých hodnot, budete hodinky častěji nabíjet. V samotných závodech tohoto typu můžete narazit na celkový limit výdrže na jedno nabití.  

165-2

Alternativy od Garminu 

Forrunner 255 | může být pragmatickou volbou. Pokud nevyžadujete dotykový amoled displej ani neřešíte tolik design a na prvním místě je pro vás sportovní výbava, může být FR255 za podobnou cenu lepší volbou. Ceníkově je sice dražší, ale reálné ceny na trhu jsou téměř stejné. Z běžeckých funkcí na rozdíl proti 165 nenabídne dynamiku běhu ze zápěstí, s příslušenstvím (HRM Pro Plus, HRM Comfort, Running Dynamics Pod) ji ale nabídne včetně vyvážení pravé a levé nohy.   

Vivoactive 5 | nabídne pro ženy více elegance a hudební přehrávač u všech verzí za nepatrně nižší cenu. Pokud sportujete pro radost, hlavními aktivitami jsou fitness, jóga, procházky atd., VA5 pro vás může být zajímavější volbou. V základních technických parametrech jsou tyto dva modely identické. Zásadně rozdílné je ale ovládání (v obou případech dotykový displej, VA5 mají ale jen dvě tlačítka)

Forerunner 265 | Když pominu 2 velikosti na výběr, je Forerunner 265 jednoznačně lépe vybavený model pro výkonnostní nebo profesionální sportovce, hlavně v oblasti diagnostiky tréninku. Cena je ale v průměru o 3 až 4 tisíce vyšší. Záleží jen na vás, jak tento cenový rozdíl vnímáte.

Alternativy od konkurence

Polar Pacer Pro a Ignite 3
Polar v podobné cenové hladině nabídne dva zajímavé modely. S Amoled displejem je to elegantní spíše fitness model Ignite 3, jehož ovládání je z velké části založeno na dotykovém displeji a pouze jednom tlačítku. Pro atletický trénink se vůbec nejedná o ideální řešení.

Pacer Pro je naopak „čistokrevný“ sportovec, nemá ale Amoled displej a ovládá se pouze tlačítky. Sportovní výbavou se snaží konkurovat spíše modelům FR255 a 265.

Polar ale ani v jenom případě nenabídne možnost placení hodinkami nebo hudební přehrávač v hodinkách. Rovněž nenabídne ekosystém dalších zařízení jako Garmin. Kromě široké nabídky funkčně vyvážených hodinek je právě komplexní nabídka chytrých produktů pro sport další silnou zbraní Garminu proti konkurenci. 

Závěrečné hodnocení

Forerunner 165 nepřináší na trh zásadně nic převratného, čerpá z potenciálu vyšších modelů výrobce. Ten ale vybral velmi dobrý mix funkcí ze svého portfolia, zabalil ho do slušivého a praktického „kabátku“ a s cenou se zachoval racionálně. Hodinky se cenou nepodbízí, ale nejsou rozhodně drahé. Zaleží jen na vás, jestli se rozhodnete pro základní verzi nebo Music.

V dané ceně budete složitě hledat lepší chytré hodinky se sportovním zaměřením a Amoled displejem.

Jak probíhal test Forerunner 165? 

Délka aktivního používání hodinek: 3 týdny 

Hodinky jsem nosil jako primární zařízení pro sledování denní aktivity a spánku, používal je jako běžné Smartwatch s využitím chytrých oznámení atd.  Absolvoval jsem s nimi několik běhů v městské zástavbě i přírodě, vyzkoušel běh na dráze. Používal jsem je na kole ve smíšeném terénu. Další aktivitou byla chůze a turistika, včetně využití navigace po trase. 

Pro porovnání metrik jsem používal hrudní pás HRM Pro, navigaci Garmin Edge 1040, hodinky Garmin Fenix 7X Pro a Suunto Race. 

Jízda bez obav: Cyklistické radary Garmin Varia - přehled všech modelů

Jízda bez obav: Cyklistické radary Garmin Varia - přehled všech modelů

V tomto článku se podrobně podíváme na radary Garmin Varia, které jsou velkým přínosem pro zvýšení bezpečnosti cyklistů. Představíme vám všechny modely, jejich klíčové funkce a přínos, abyste mohli vybrat ten pravý pro vaše cyklistické dobrodružství.

Zpětný radar Garmin Varia nabízí cyklistům pokročilou ochranu tím, že vizuálně i zvukově upozorňuje na vozidla přibližující se zezadu na vzdálenost až 140 metrů. S úhlem záběru 220 stupňů poskytuje široké pokrytí okolí. Modely s integrovanou svítilnou zvyšují vaši viditelnost pro přijíždějící vozidla na vzdálenost až 1,6 kilometru, přičemž nabízí různé režimy svícení a blikání, které se adaptují na přítomnost vozidel. Speciální režim 'peloton' minimalizuje rušení ostatních jezdců při jízdě ve skupině.

Aktuálně dostupné modely

Aktuálně můžete vybírat ze čtyř modelů Garmin Varia, které jsou na českém trhu k dispozici s rozdílnou výbavou. Od základního modelu RVR 315, který nabízí funkci radaru, přes RTL 515 s integrovanou zadní svítilnou, až po RCT 715, model s radarem, svítilnou a zpětnou záznamovou kamerou. Pro majitele elektrokol je ideální volbou eRTL 615, kombinující radar a svítilnu.

Spárování s zobrazovacími zařízeními

Pro využití radarů Varia je nutné jejich spárování se zobrazovacím zařízením. Jednoznačně nejlepší uživatelský komfort poskytují cyklopočítače a navigace řady Garmin Edge, díky kterým můžete na displeji sledovat pohybující se „tečky“ symbolizující vozidla za vámi. Zobrazení je doplněné navíc pípnutím. Zohledněna je i rychlost blížících se vozidel. Alternativou jsou vybrané modely cyklistických hodinek Garmin. U nich je do jisté míry limitující velikost displeje. Pokud máte hodinky na ruce, lze nastavit vibrační upozornění.

V kombinaci s dalšími upozorněními, které můžete mít v hodinkách nastaveny (například mezičasy, pásmo tepové frekvence) může být takové použití někdy matoucí. Proto je vhodnější umístit hodinky na řídítka. Použití smartphonu s aplikací Varia představuje nouzovou variantu, jelikož nenabízí současné zobrazení radaru a jiných aplikací. K dispozici jsou ale již i aplikace třetích stran, kdy se údaje z radaru zobrazují do těchto aplikací, například Ride with GPS. Některá zařízení třetích stran mohou radar také podporovat, ale nemusí u nich být zaručena plná funkčnost.

Modely Garmin Varia

 • Garmin Varia RVR 315: Je ideální volbou pro cyklisty, kteří hledají cenově dostupný a efektivní způsob, jak zvýšit svou bezpečnost na silnici. Díky hmotnosti pouze 51 gramů a kompaktní velikosti (výška pouze 72 mm) se jednoduše montuje na jakékoliv kolo. Přestože tento model neposkytuje funkci svítilny a tím přímo nezlepšuje viditelnost cyklisty pro okolní vozidla, jeho schopnost upozornit na blížící se auta zezadu je neocenitelná a činí z něj zásadní bezpečnostní prvek.
 • Garmin Varia RTL 515: Nejpopulárnější model z celé nabídky. Efektivně kombinuje radarovou detekci vozidel s funkcí zadní svítilny a poskytuje tak ucelenou ochranu cyklistům. Jeho kompaktní design, s hmotností 71 gramů a výškou pod 10 cm, spolu s výhodným poměrem výkonu a ceny, z něj činí ideální volbu pro použití na všech typech kol.
 • Garmin Varia RCT 715: Přináší stejnou radarovou a světelnou funkci jako jeho RTL 515, ale přidává funkci záznamové kamery, která dokumentuje dění za cyklistou a ukládá ho v 30 sekundových sekvencích. Funkce je určena pro záznam v případě dopravního incidentu, v takovém případě dojde k uzamčení záznamu pro snazší identifikaci vozidla, které nehodu způsobilo. Větší rozměry a hmotnost 147 g mohou být nevýhodou hlavně pro silniční cyklisty usilující o co nejnižší hmotnost svého kola.
 • Garmin Varia eRTL 615: Speciálně navržen pro elektrokola, nemá vlastní baterii, místo toho se snadno připojí přímo k systému elektrokola pomocí odpovídajícího kabelu, který je nutné zakoupit zvlášť dle specifikace kola. Kombinuje funkci radaru a svítilny a je vždy připraven k použití bez nutnosti pravidelného dobíjení.

prehled

Umístění a příslušenství

Kam a jak se radar umísťuje? Součástí balení každého modelu je držák pro uchycení na kolo. Modely RVR315 a RTL 515 mají v základním balení lehký držák na sedlovku s třemi nástavci dle tvaru sedlovky. (od kulaté až po aero). Samotný držák se upevňuje pomocí gumičkového systému. Mnoho zákazníků se ptá, jestli s tímto držákem nehrozí ztráta radaru. Není třeba se obávat. Samotný radar se k držáku připevňuje pomocí standardního bajonetového uzávěru.

Varia RCT 715 obsahuje v balení držák, který funguje na stejném principu, vzhledem k hmotnosti tohoto modelu má i držák „bytelnější“ konstrukci a je těžší. 

Varia eRTL 615 má v základním balení držák, který se umisťuje na konstrukci sedla. Samotný radar se k držáku přidělává na pevno, protože jej není nutné dobíjet. Stává se tak pevnou součástí kola včetně připojení na jeho systém. 

Volitelné příslušenství 

Pro modely 315 a 515 lze dokoupit pevný držák na kulatou sedlovku. Uchycení radaru je stejné, ale držák je k sedlovce uchycen objímkou dotaženou šroubky. Toto řešení je komfortnější, pokud máte víc kol a radar často přendáváte. Při odepínání a nasazování radaru nemusíte druhou rukou přidržovat držák. Nevýhodou ale je použitelnost pouze pro kulaté sedlovky s průměrem do 31,8 mm. 

Pro modely 315, 515 a 715 je možné dokoupit držák na konstrukci sedla. Je to řešení pro sedlovky s atypickým nebo velmi aerodynamickým tvarem. Držák má nastavitelnou pozici a sklon. 

Pro připojení eRTL 615 k elektrokolu jsou k dispozici několik verzí kabelu dle specifikace kola. USB-C, Bosch, Shimano nebo Yamaha. 

Podívejte se i na náš článek o výběru dárků pro cyklisty.

Varia™ eRTL615

Pohled z vlastní zkušenosti 

"Radar používám čtvrtou sezónu, testoval jsem již první generaci RTL 500. Aktivně jsem používal předchozí verzi RTL 510, nyní mám RTL 515. Hlavní přínos vidím v tom, že jízda po silnici je s radarem klidnější, nemusím se tolik soustředit na to, co se děje za mnou a můžu si užívat samotnou jízdu. Pokud za sebou „cítím“ auto a nemám radar, mám tendenci se ohlížet, což sebou většinou přináší lehké a nebezpečné vybočení. Pokud mám radar, který mi zahlásí auto, jedu naopak co nejblíže krajnici a zcela rovně.

Při odbočování se samozřejmě ohlížím i když mi radar žádné auto nehlásí. Pokud ale vím, že se za mnou blíží auta, mohu podle toho přizpůsobit rychlost a odbočit až ve vhodnou chvíli. Radar používám i na horském kole, pokud vím, že alespoň krátká část trasy povede městem nebo po silnici."

GRE_3732

RVR 315 RTL 515 RCT 717 eRTL 615
Radar Ano Ano Ano Ano
Zadní svítilna Ne Ano Ano Ano
Zpětná kamera Ne Ne Ano Ne
Rozměry 40 x 72 x 20 mm 98.6 x 19.7 x 39.6 mm 106.5 x 42.0 x 31.9 mm 41.2 x 77.7 x 20 mm
Hmotnost bez držáku 51 g 71 g 147 g 50 g
Výdrž baterie 7 hodin 6 hodin svícení
8 hodin peloton 
6 hodin noční blikání
16 hodin denní blikání
4 hodiny svícení nebo noční blikání
5 hodin peloton 
6 hodin denní blikání (při záznamu v rozlišení 1080p)
Nemá akumulátor, napájení ze systému elektrokola
Vybíráme přesný snímač tepové frekvence k chytrým hodinkám nebo cyklopočítači

Vybíráme přesný snímač tepové frekvence k chytrým hodinkám nebo cyklopočítači

Optické snímače tepové frekvence v hodinkách jsou generaci od generace přesnější. Jejich použití pro celodenní monitoring tepové frekvence a aktivity je vlastně jediné možné. Přesto jsou stále sportovní aktivity, při kterých dává smysl použití externího snímače tepové frekvence – většinou hrudního pásu, který s hodinkami komunikuje.

Některé hrudní pásy neměří jen tepovou frekvenci, ale přidávají i další funkce.

Na úvod si vysvětleme základní rozdíl v technologii měření

Hrudní pásy využívají k měření elektrody, které detekují elektrické signály srdce. Tato metoda založená na principu elektrokardiografie (EKG), je velmi přesná a citlivá na rychlé změny v tepové frekvenci. Vyznačuje se vysokou přesností při aktivitách s vysokou intenzitou nebo při intervalovém intervalovém tréninku, kdy k častým změnám tepové frekvence dochází.

Optické snímače v hodinkách používají LED diody k osvětlení kůže a senzor k detekci změn průtoku krve pod kůží, což je metoda známá jako fotoplethysmografie (PPG).

Přesnost může být nižší než u EKG, zejména při rychlých změnách tepové frekvence nebo při aktivitách s intenzivním pohybem zápěstí, které mohou senzor rozrušit.

Hlavní přínos optického měření ze zápěstí:

 • Celodenní monitoring tepové frekvence
 • Pohodlné měření tepové frekvence při aerobních, vytrvalostních, případně rekreačních aktivitách
 • Optické snímače jsou ve většině případů schopny měřit okysličení krve.

Díky celodennímu měření tepové frekvence jsou chytré hodinky schopny v kombinaci s dalšími daty získanými například z pohybových čidel odvozovat vaši reakci na zátěž, regeneraci, kvalitu spánku, variabilitu srdečního tepu a některé další zdravotní údaje. 

Tyto schopnosti byly dříve sporttesterům využívajícím pouze externí hrudní pás zapovězeny.

 polar-clanek

Slabiny optického měření:

 • Pomalejší a méně přesná reakce na častou změny tepové frekvence při intenzivní zátěži 
 • Možné nepřesnosti v případě nestabilního usazení hodinek na zápěstí nebo nedostatečného odstínění sensoru (například při cyklistice při určitém držení řídítek)
 • Při sportech s častým pohybem zápěstí (například fitness – různé úchopy a pozice)
 • Pokud není pokožka v místě měření zahřátá, může rovněž dojít k nepřesnostem dík smrštění cév a sníženému průtoku krve
 • V zimní období, například při běžkování na hodinky nejspíše neuvidíte, protože budou pod rukávem nebo rukavicí
 • Problém s měřením tepu, pokud máte v místě kontaktu sensoru s pokožkou tetování

Jak již bylo uvedeno výše, s každou další generací snímačů se jejich přesnost zlepšuje. Je to dáno také chytrou elektronikou hodinek, která dokáže pomocí různých algoritmů chybovost eliminovat. Přesto jsou stále u této technologie měření určité limity.

Jak zlepšit přesnost měření ze zápěstí při sportovní aktivitě?

 • Hodinky umístěte trochu výše nad zápěstí, kde je více svaloviny a stabilnější pozice hodinek
 • Hodinky pevněji utáhněte, ale ne nepohodlně, nesmí vás škrtit
 • Pravidelně čistěte optický snímač od potu a nečistot

Pokud sportujete pouze rekreačně, pro udržení kondice a radost z pohybu a zároveň vlastníte nebo si pořídíte některé současné sportovní chytré hodinky některého z renomovaných výrobců, pravděpodobně se nemusíte pořízením hrudního pásu zabývat a číst dál.

Pokud je ale sport vaší vášní a trénujete cíleně, abyste dosáhli cílů, které jste si sami dali, možná je druhá část článku právě pro vás. A je jedno v jaké výkonností kategorii se pohybujete.

Kdy použít hrudní pás? 

 • Intenzivní nebo intervalové tréninky
 • Cyklistika, při které nemusí být pozice hodinek na ruce optimální. Nebo pokud chcete hodinky umístit na řídítka, případně pokud používáte místo hodinek cyklopočítač nebo cyklonavigaci
 • Zimní sporty, kdy potřebujete na hodinky vidět a mít je na rukávu
 • Kontaktní sporty, kde hrozí zranění hodinkami nebo jejich poškození
 • Plavání – hlavně starší modely hodinek měření optikou neumožňovali

Životnost hrudního pásu? 

Hrudní pás se skládá ze dvou hlavních komponent. Vysílače s elekronikou a snímacích elektrod. Vysílač může v případě, že má výměnou baterii (dnes už téměř všechny modely) sloužit na věky. Samozřejmě pokud nedojde k jeho mechanickému poškození, poškození statickou elektřinou nebo jinými extrémními podmínkami, případně průnikem vlhkosti. 

Jiná situace je se snímacími elektrodami. Ty mají svoji omezenou životnost ovlivněnou mnoha faktory. Přesná životnost se proto neuvádí.

Jak ovlivnit životnost hrudního pásu?

 • Pravidelně čistit elektrody – sůl z potu negativně ovlivňuje jejich životnost 
 • Nenechávejte pás ve vlhkém prostředí (například v tašce s použitým tréninkovým oblečením) – bude se snažit vysílat a tak vybíjet baterii 
 • Pokud se jedná o model s odepínací vysílací jednotkou, alespoň jeden patent po tréninku odepněte

Další funkce některých hrudních pásů 

Vyhodnocení dynamiky běhu – tuto funkci nabízí Garmin HRM PRO Plus a HRM Fit. Pro její využití je třeba, aby byl hrudní pás propojen s hodinkami, které tuto funkci rovněž podporují. 

Interní paměť – tuto funkci nabízí Garmin HRM Swim, HRM Pro Plus, HRM Fit, Polar H10 a Polar Verity Sence. Slouží k uložení dat o tepové frekvenci pro jeden záznam a následné přenesení těchto dat do kompatibilních hodinek nebo aplikace. Možnosti Polaru a Garminu se v tomto případě trochu liší. 

Sledování aktivity  Garmin HRM Pro Plus a HRM Fit nabízí monitoring aktivity, pokud u sebe nemáte hodinky. Snímač ukládá kroky, spálené kalorie, minuty intenzivní aktivity a celodenní údaje o srdečním tepu. Údaje synchronizuje do všech zařízení Garmin prostřednictvím mobilní aplikace Garmin Connect. 

Speciální hrudní pás pro plavce  Garmin HRM Swim je hrudní pás určený pouze pro plavání. Je funkční pouze s vybranými modely hodinek. Pro plavání nabízí stejné funkce jako HRM Pro Plus a HRM Fit, ale jeho popruh není pružný, je silnější a přilnavější, aby držel o nejlépe i při obrátkách. Naopak při aktivitách mimo vodu by byl krajně nepohodlný. Funkce je použitelná pouze s vybranými model hodinek. 

Tak trochu jiný hrudní pás – Polar Verity Sense není hrudní pás, ale snímač tepové frekvence na paži. Navíc funguje na principu optického měření. Proti hrudním pásům je o něco komfortnější a proti snímači v hodinkách má výhodu ve stabilnějším uchycení na paži. Díky tomu může být měření o něco přesnější. Balení navíc obsahuje speciální adaptér pro uchycení na plavecké brýle a měření tepu v oblasti spánku.

První hrudní pás speciálně pro ženy – Garmin HRM Fit funkčně kopíruje „top model“ mezi hrudními pásy, Garmin HRM Pro Plus. Liší se ale konstrukcí a je zaměřen na pohodlí žen. Zcela postrádá elastický popruh, který obepíná tělo dokola, ale přes speciální patenty se upíná ke sportovní podprsence. 

Přehled aktuálně dostupných hrudních pásů

Typ Bluetooth ANT+ 5,4 Khz Další funkce
Garmin HRM Pro Plus Ano Ano Ne Dynamika běhu, Interní paměť, Monitoring aktivity
Garmin HRM FIT Ano Ano Ne Dynamika běhu, Interní paměť, Monitoring aktivity, Upnutí ke sportovní podprsence
Garmin HRM Dual Ano Ano Ne
Garmin HRM Swim Ne Ano Ne
Polar H10+ Ano Ano Ne Interní paměť
Polar H9+ Ano Ano Ano
Polar Verity Sense Ano Ano Ne Optický snímač, uchycení i k plaveckým brýlím
Suunto Smart Sensor Ano Ne Ne
Sigma Analog Ne Ne Ano Plastový hrudní pás

 

Aby bylo možné konkrétní snímač tepové frekvence propojit s vašimi hodinkami nebo cyklopočítačem, musí se shodovat alespoň jedna přenosová frekvence u snímače i hodinek nebo cyklopočítače. U naprosté většiny dnešních modelů se používá Bluetooth Smart (BLE) nebo ANT+, analogová frekvence 5 KHz (někdy je uváděno 5,4 KHz) se používala v minulosti, dodnes ji používají některé už trochu „historické“ sporttestery značky Sigma, případně trenažery pro domácí fitness.

Jak vybrat cyklopočítač? Poradíme vám

Jak vybrat cyklopočítač? Poradíme vám

Patří cyklistika k vašim oblíbeným koníčkům, nebo dokonce na kole jezdíte profesionálně? V tom případě vám kromě kvalitního kola přijde vhod cyklopočítač. Jaký je základní rozdíl mezi cyklopočítačem a cyklonavigací a na základě čeho vybrat ten správný model?

Praktičtí pomocníci na cyklistiku: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Při výběru cyklopočítače můžete narazit nejen na klasický cyklopočítač, ale také na cyklopočítač s jednoduchou navigací a navigace, které mají i funkci cyklopočítačů. Jaké jsou mezi těmito zařízeními pro cyklisty rozdíly?

NÁŠ TIP: Hledáte dárek pro cyklistu? Podívejte se na naše tipy, které udělají radost všem milovníkům cyklistiky.

Cyklopočítače

Cyklopočítače, nazývané i jako cyklistické počítače, počítače na kolo nebo cyklocomputery, jsou určené k měření základních parametrů jízdy na kole, ať už se jedná o měření průměrné, maximální nebo aktuální rychlosti, měření celkových ujetých kilometrů, měření celkové doby jízdy nebo měření spálených kalorií.

Cyklopočítače s jednoduchou navigací

Jak už ze samotného názvu vyplývá, cyklopočítače s navigací kromě výše uvedených základních funkcí disponují i GPS. Cyklopočítač s GPS vás tak dokáže při jízdě i navigovat. Cyklopočítače s navigací bývají obvykle dražší než cyklopočítače bez GPS.

GPS navigace na kolo s funkcí cyklopočítačů

Pokud od zařízení na cyklistiku primárně požadujete, aby disponovalo pokročilejšími navigačními funkcemi a přehlednými mapami, doporučujeme se podívat po navigacích, které zároveň nepostrádají všechny důležité funkce cyklopočítačů. K nejoblíbenějším navigacím na kolo patří cyklonavigace Garmin, které lze navíc využít i při tréninku na cyklotrenažéru Tacx. Navigace na kolo jsou zpravidla z výše uvedených zařízení nejdražší.

pulsmetry-vybirame-cyklopocitac-012024-2
Špičková navigace na kolo Garmin Edge 840.

Jak vybrat počítač na kolo?

Máte jasno v tom, že pro vás bude ideální variantou cyklopočítač? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru zaměřit.

NÁŠ TIP: Kromě cyklopočítače vám při jízdě na kole přijdou vhod i sportovní hodinky a LED světlo na kolo.

Základní funkce

K základním funkcím cyklopočítačů patří měření aktuální, průměrné a maximální rychlosti, ujeté vzdálenosti, času jízdy a měření spálených kalorií. Počítače na kolo, které jsou vybavené pouze základními funkcemi, patří k těm nejlevnějším. Jejich cena začíná už na několika stokorunách.

Pokročilejší funkce

Některé modely cyklistických počítačů jsou vybavené pokročilejšími funkcemi, ke kterým se řadí například měření teploty a tlaku, měření tepové frekvence (tato funkce vyžaduje doplňkový hrudní pás či senzory na řídítkách kola) či režim více kol. V některých případech cyklistické počítače disponují i tréninkovými funkcemi nebo technologií Bluetooth či WiFi, díky které je možné zařízení propojit s chytrým telefonem.

GPS

Velmi užitečnou pokročilou funkcí počítačů na kolo je GPS, díky které zařízení zaznamenává ujetou trasu. Modely s GPS jsou často vybavené také mapami a navigací pro cyklisty.

Displej

Při výběru cyklopočítače se zaměřte i na displej. Některé displeje jsou podsvícené. Setkat se můžete i s dotykovými displeji nebo barevnými displeji. Na základě velikosti displeje je možné cyklistické počítače rozdělit na malé, střední a velké. Za zlatou střední cestu se dají považovat cyklopočítače s úhlopříčkou okolo 2,5", které jsou také nejprodávanější.

Drátové a bezdrátové cyklopočítače

Cyklopočítače se dělí na drátové a bezdrátové. Výhodou drátových cyklistických počítačů je nižší cena a okamžitý přenos. Nevýhodou je však náročnější instalace a skutečnost, že se může kabel časem poškodit. K výhodám bezdrátových cyklistických počítačů se řadí snazší instalace, nehrozí také přerušení kabelu. Nevýhody spočívají ve vyšší ceně a přenosu s malým zpožděním.

Výdrž baterie

Důležitým parametrem je i výdrž baterie. Pokud chcete, aby byla výdrž co nejdelší, doporučujeme zvolit modely s hybridním solárním dobíjením, jejichž výdrž se pohybuje i okolo 20 hodin.

pulsmetry-vybirame-cyklopocitac-012024-3
Na delších vyjížďkách oceníte dlouhou výdrž baterie cyklopočítače.

Cena

Většina cyklistů se při výběru pochopitelně zaměřuje i na cenu. Cyklocomputery je možné rozdělit do několika cenových kategorií, ty nejlevnější stojí od několika set korun do 2 000 Kč. V cenové kategorii od 2 000 do 5 000 Kč najdete zařízení s pokročilejšími funkcemi a dlouhou výdrží baterie. Do kategorie nad 5 000 Kč spadají špičkové cyklistické počítače, které potěší i náročnější a profesionální cyklisty.

NÁŠ TIP: Neholdujete zimní cyklistice? Udržte se v kondici a připravte se na letní sezónu s profesionálním cyklotrenažérem nebo rotopedem.

Osvědčená značka

Při výběru cyklopočítače je dobré vzít v potaz i výrobce. Velmi oblíbenou volbou cyklistů jsou cyklopočítače Sigma a cyklopočítače Garmin, které jsou spojené s pozitivními zákaznickými recenzemi a jsou dostupné hned v několika cenových kategoriích.

Pokud se nechcete při nákupu cyklopočítače spálit, doporučujeme vyhnout se supermarketům, kde často nabízejí počítače na kolo nízké kvality. Zařízení zakupte ve specializované prodejně.

Tacx Neo 3M Smart Trainer – připravte se na jízdu plnou emocí

Tacx Neo 3M Smart Trainer – připravte se na jízdu plnou emocí

Společnost Tacx, jejíž vlastníkem je od roku 2019 Garmin, dnes patří v cyklistickém světě mezi věhlasné značky. Její trenažery se těší oblibě již mnoho let, ale zmíněný věhlas značce přinesla unikátní řada NEO.

Zcela oprávněně lze říct, že tato řada chytrých cyklotrenažerů společně s tréninkovými aplikacemi přepsala pravidla dříve tolik neoblíbené jízdy na trenažérech.

Tacx uvedením novinky Tacx Neo 3M Smart Trainer začíná psát čtvrtou kapitolu této tréninkové revoluce. A i když by vzhledem k technologickému náskoku vůči konkurenci nemusel, pod taktovkou Garminu „šlape do pedálů“ s maximálním úsilím, aby se nadšený cyklista mohl na indoorový trénink těšit ještě více než dosud.

Kompletní obsah balení Kompletní obsah balení

V čem je řada NEO vlastně unikátní?

Naprostá většina trenažérů je založena na principu setrvačníku. Ten najdeme u trenažerů za 10 ale i za 100 tisíc korun. Tento systém v kombinaci například s indukční brzdou umí zajistit velmi přesné dávkování zátěže. Pokud se navíc jedná o model propojitelný s tréninkovou aplikací pro virtuální jízdu, kromě kvalitní cyklistické přípravy umí přinést i velkou porci zábavy. Naráží ale na spoustu technických limitů, kvůli nimž si stále připadáte tak trochu, jako byste jeli v laboratoři, ale ne venku. Úplně ideální to není ani s hlučností takových trenažerů. S intenzitou jízdy stoupá v některých případech nepříjemný dunivý zvuk, který může vadit i „citlivým“ sousedům.

Tacx Neo nabízí zcela jiný a na trhu unikátní brzdný systém kombinující 32 velmi silných neodymových magnetů a vyspělou řídicí elektroniku. Tento princip přináší proti výše uvedenému systému se setrvačníkem řešení všech jeho negativ.

Rozsah zátěže je tak velký, že ani profesionální cyklista nejvyšší výkonnostní kategorie nenarazí na jeho limity. 2 000 wattů budete u jiných modelů hledat marně a když najdete, narazíte na jiné limity.

Simulace jízdy do kopce, ale i z kopce, konkrétně v rozsahu -5 až 25 % je také nekompromisní. To nenápadné znaménko minus ovšem hraje zcela zásadní roli. Pokud venku zdoláte náročné stoupání, těšíte se na následující úlevu v podobě sjezdu. Jenže na tu můžete v případě většiny trenažerů zapomenout, nikoliv však u řady Tacx NEO. Při sjezdu vám systém aktivně pomáhá, jako kdybyste si užívali reálný sjezd. Systém v kombinaci s bleskurychlou elektronikou reaguje na sebemenší podněty z trasových údajů a vašeho úsilí. Výsledkem je, že každé šlápnutí může být trochu jiné, podobně jako když jedete zvlněným terénem.

Přirozená setrvačnost, kterou umí NEO zachovat, je dalším střípkem do mozaiky odlišnosti od setrvačníkových trenažerů. U nich se udává hmotnost setrvačníku nebo tzv. valivé hmoty. Podle uvedené hodnoty lze částečně odvodit, jak velkou zátěž trenažer zvládne zprostředkovat. Úskalí spočívá v tom, že zmíněnou hmotu je třeba nejprve „rozpohybovat“ a její následná setrvačnost úplně neodpovídá tomu, jak se chová naše kolo při jízdě venku, což má za následek výše zmíněný „laboratorní“ pocit. Proti tomu systém NEO reaguje naprosto přirozeně a rychle. Poznáte to při každém nástupu šlapání v konkrétní moment. Jediné, co neucítíte, bude vítr.

Pověstnou třešničkou na dortu je potom schopnost simulace povrchu. Pokud připojená aplikace a zvolená trasa tuto funkci podporuje, budete cítit prokluz při jízdě po štěrku nebo klepání do pedálů na dlažbě. To je asi jediný moment, kdy začne být trenažer cíleně hlučný. Funkci lze ale regulovat nebo zcela vypnout.

 

Mechanické tlačítko pro párování, odpojení a reset / Indikátor stavu trenažeru | „Přiznané“ logo Garmin Mechanické tlačítko pro párování, odpojení a reset / Indikátor stavu trenažeru | „Přiznané“ logo Garmin

Zatímco předchozí tři generace (TACX NEO, TACX NEO2 a TACX NEO 2T) od sebe konstrukčně a vzhledově poznáte až při důkladném zkoumání, novinka 3M je jiná už na první pohled. Viditelnou novinkou je tedy i logo Garmin na boku.

Co je tedy nového proti předchozí generaci?

 • Stabilnější konstrukce a integrované Motion Plates
 • Kazeta je součástí balení
 • Praktické madlo pro přenášení
 • Komfortnější systém skládání
 • Hardwarové tlačítko pro párování / odpojení / reset
 • Indikátor stavu trenažeru
 • WI-FI a síťové připojení
 • Integrovaný zdroj
 • Nová elektronika a inovovaný systém chlazení
 • Oboustranná podložka pod přední kolo

Motion Plates

Motion Plates jsou tzv. nestabilní základny, které jsou dostupné jako samotný díl pro modely řady NEO všech předchozích generací. Verze NEO 3M je má integrované ve svém těle s možností aretace. Nestabilní základny ještě více přibližují jízdu realitě, protože celý systém tak trochu „plave“ a pohybuje se v podélném směru. Dochází tak sice k malé ztrátě přeneseného výkonu do pedálů, ale trenažer má jistou vůli a zmíněný pohyb jezdce nutí zapojovat více střed těla pro vyvažování lehké nestability podobně, jako je tomu na kole. Zvláště při delším tréninku je jízda šetrnější k pohybovému aparátu, protože se nejedná o strnulou jízdu. Snižuje se tak například riziko bolesti zad. Mnoho uživatelů, kteří si Motion Plates koupilo samostatně k již dříve zakoupenému trenažeru, má tuto zkušenost.

Osobně jsem Tacx Motion Plates u modelu NEO 2T používal pro rovinatější trasy, kde vše působí opravdu přirozeně. U výrazně kopcovitých profilů je pohyb příliš intenzivní a již mi tak přirozený nepřipadá. Tím, že u novinky jsou základny integrované do těla trenažeru a mají možnost aretace, není problém jejich funkčnost zapnout nebo vypnout i během jízdy. Během testování jsem to zkoušel několikrát a nezabere to více času, než dání přednosti při vjezdu na hlavní silnici.

Proti kombinaci Neo 2T a Motion Plates je u novinky znát určitý posun k lepšímu. Celý systém se při aktivních nestabilních základnách chová zase o něco přirozeněji.

Je to zřejmě dáno i celkově přepracovanou konstrukcí, kdy je vše lépe sladěno a lze pozorovat trochu jinou vůli trenažeru při pohybu do stran. Nová konstrukce se ve výsledku podílí na lepším pocitu z jízdy a šetrnějším uchycení kola. Nutno ale říct, že přes časté obavy a dotazy zákazníků jsme se nikdy nesetkali s tím, že by v reálu nastal nějaký problém při uchycení karbonového kola do předchozích generací trenažeru.

Srovnání modelů Neo 3M a Neo 2T Srovnání modelů Neo 3M a Neo 2T

Kazeta součástí balení

Tacx ve snaze usnadnit uživatelům instalaci kola k novému modelu přibalil rovnou jednu z nejběžnějších kazet 11s 11-32. Je to samozřejmě trochu loterie, protože pokud máte na kole kazetu s jiným počtem pastorků nebo s jiným rozsahem, budete si kazetu muset stejně pořídit a tu již instalovanou sundat.

Zatímco u ořechu standardu Shimano/Sram, který je součástí všech modelů, máme zkušenost, že vyhovuje přibližně 3/4 kupujících, u kazety tato úspěšnost bude určitě výrazně menší. I tak ale snahu výrobce chválíme. Stále platí, že na trenažer lze osadit kazety s 8 až 12 pastorky. Upnout lze silniční kolo, gravel i MTB. Použít lze rychloupínák i pevnou osu.

Stejně jako u všech Tacx trenažérů i zde platí, že je můžete rozšířit o řadu doplňků - Tacx tréninkové pláště, stojany a držáky, redukce a ořechy a další Tacx příslušenství.

Kazeta 11s 11-32 je součástí balení Kazeta 11s 11-32 je součástí balení

Integrované madlo pro přenášení a snadnější sklápění

Zdánlivá drobnost, která potěší. Téměř každý, kdo viděl někdy předchozí NEO 2 / 2T a následně ho potěžkal, byl zaskočen jeho hmotností. Vidíte relativně malou, plastově vyhlížející věc a vůbec nečekáte, že její hmotnost je téměř 25 kg. Při případném přenášení sklopeného Nea řešíte, jak ho vlastně chytit. 3M tohle řeší naprosto jednoduše a elegantně madlem v horní části. Při testování, kdy jsme zkoušeli uchycení více typů kol a neustále 3M někam posouvali a přenášeli, jsme to ocenili. Stejně tak snazší systém sklápění a vlastně i integrované Motion Plates. Z hlediska manipulace je 3M i přes nepatrně větší rozměry a hmotnost mnohem přívětivější než předchozí modely.

Praktické madlo pro přenášení Praktické madlo pro přenášení

Integrovaný zdroj napájení

Další drobností zlepšující uživatelský komfort je integrované napájení do těla trenažeru. Externí napájecí zdroj může být výhodou v případě, že u něho dojde k nemechanickému poškození, to se ale téměř nestává. Externí napájecí zdroj se často zapomene na chatě nebo se po sezóně někam založí a potom složitě hledá. Rovněž vzniká určité riziko mechanického poškození konektoru. Proto připojení klasickým napájecím kabelem používaným u řady dalších spotřebičů přímo do těla trenažeru jednoznačně chválíme.

Mechanické tlačítko pro párování, odpojení a reset

Možná se nyní ptáte, proč tady vůbec zmiňuji ovládací tlačítko. Předchozí generace žádné totiž nemají. Snaha o přílišnou jednoduchost občas přinesla spíš komplikaci, kdy v případě nějakého problému bylo nutné vše řešit přes aplikaci, v krajním (velmi výjimečně) případě se musel nechat trenažer „odležet“ 24 hodin bez napětí, aby došlo k jeho resetování. Nyní je k dispozici tlačítko, jehož krátkým stisknutím vyvoláme Bluetooth párování trenažeru, delším stisknutím (5s) odpojení trenažeru od ostatních zařízení a ještě delším přidržením tlačítka (10s) provedeme reset do továrního nastavení.

Zvláště funkce odpojení trenažeru řeší praktickým a rychlým způsobem nesoulad chování některých tabletů nebo telefonů s aplikacemi. Trenažer neumí být v jeden moment přihlášen ke dvěma aplikacím. Některé telefony nebo tablety nechají původně připojenou aplikaci běžet na pozadí i po spuštění jiné aplikace (například Garmin Tacx Training a Rouvy). Uživatel se snaží připojit trenažer k druhé aplikaci, ale ten se stále hlásí k té původní.

Otoční ovladač aretace integrovaných nestabilních základem Motion Plates Otočný ovladač aretace integrovaných nestabilních základen Motion Plates

Indikátor stavu trenažeru

Barevná dioda ukazuje aktuální stav trenažeru. Bílá barva značí, že je trenažer „pod proudem“, ale není k ničemu připojen. Modrá barva je pro připojení přes Bluetooth, zelená pro ANT+, žlutá pro WI-FI nebo připojení síťovým kabelem, červená je určena pro chybovou hlášku. Opět se jedná o drobnost zvyšující uživatelský komfort. Zvláště v případě, že v rámci rodiny připojujete průběžně k trenažeru více tabletů nebo zařízení Garmin, třeba chytré hodinky.

Nová elektronika a chlazení, ještě nižší hlučnost.

Kdykoliv jsem mluvil se zákazníkem, který se k nám chystal přijet vyzkoušet NEO 2T a jeho hlavním důvodem testování byl strach z hlučnosti, jsem věděl, že bude zaskočený. Po nasednutí na naše testovací kolo neslyšel totiž kromě cvakání řetězu téměř nic. I když šlapal do pedálů ze všech sil, stále slyšel jen řetěz a slabé hučení trenažeru. Vždy potom zavládne nadšení, že je problém se sousedy vyřešen a starý trenažer půjde z domu. Inženýři Tacxu mají zřejmě dojem, že i v této oblasti je co zlepšovat. 3M je reálně opravdu o něco tišší než 2T. Při testování jsme se na tom všichni shodli, v reálném čase jsme se snažili oba trenažery opakovaně porovnávat. Pravdou ale zůstává, že výslednou hlukovou hladinu výrazně ovlivníte „odladěním“ řetězu a přehazovačky na kole. Pokud máte některou ze starších generací Neo, nebude pro vás nižší hlučnost argumentem pro výměnu. Pokud budete přecházet ze staršího setrvačníkového nebo snad ještě odporového trenažeru, nebudete věřit svým uším.

Testování Testování

Plusy

 • Věrná simulace jízdy z kopce i do kopce
 • Přirozenější chování Motion Plates než u předchozí generace
 • Tichý chod v jakémkoliv prostředí
 • Snadné přenášení a manipulace
 • Konektivita cyklotrenažéru a uživatelský komfort

Mínus

 • Vyšší cena než u předchozího modelu

Koupit / Nekoupit?

Mám Tacx Neo2 / 2T, mám důvod koupit Tacx Neo 3M Smart Trainer?
Na to není jednoznačná odpověď. Pro většinu uživatelů starších verzí řady NEO to smysl dávat nebude, protože základ je stejný. Pokud vám uživatelsky u „staršího Nea“ nic neschází, rozdíl v jízdě není určitě takový, abyste museli investovat do nového modelu. Pokud vám to ale možnosti dovolují a zmíněná uživatelská vylepšení oceníte, litovat nebudete.

Rozhoduji se mezi Tacx Neo 2T Smart a Tacx Neo 3M Smart Trainer
Tady je odpověď jednodušší. Pokud nemáte žádný trenažer nebo přecházíte ze staršího setrvačníkového modelu (nebo snad odporového), bude pro vás pořízení 2T nebo 3M v každém případě přestup do první třídy. Koupí 3M si připlatíte za nadstandard, který možná nepotřebujete, ale který dokáže celkový dojem výrazně vylepšit. Je to jako když si na dovolené připlatíte za lepší pokoj, výhled na moře nebo All Inclusive. Na vyšší cenu druhý den zapomenete a dovolenou si užijete naplno.

Dále vám poradíme, jak vybrat cyklistický trenažér, jakým dárkem potěšit cyklistu nebo jaký je rozdíl mezi cyklotrenažérem a rotopedem.

Jak vybrat fitness oblečení a doplňky pro optimální trénink

Jak vybrat fitness oblečení a doplňky pro optimální trénink

Chystáte se začít svou fitness cestu, ale nevíte, kde začít? V tomto komplexním průvodci probereme vše od výběru správného sportovního oblečení přes strategie pro udržení motivace až po využití chytrých hodinek pro sledování vašeho pokroku. Představíme vám také důležité aspekty výživy a hydratace, které jsou klíčové pro dosažení vašich fitness cílů. Ať už jste úplný začátečník nebo hledáte způsoby, jak oživit svůj stávající tréninkový plán, náš článek vám poskytne vše potřebné pro úspěšný start a udržení vaší cesty ke zdraví a kondici.

Rady pro začátečníky

Pokud jste úplným začátečníkem v oblasti fitness, je důležité začít správně. Nejdříve si stanovte realistické cíle, které jsou dosažitelné a měřitelné. Například místo toho, abyste si řekli „chci zhubnout“, zkuste stanovit cíl „chci zhubnout 5 kg během dvou měsíců“.

Začněte pomalu a postupně zvyšujte intenzitu a délku cvičení, aby vaše tělo mělo čas se přizpůsobit. Důležité je také naučit se správné formy cviků, což pomůže předejít zraněním. Nebojte se hledat pomoc u odborníků, jako jsou osobní trenéři, kteří vám mohou poskytnout cenné rady a přizpůsobený tréninkový plán. Konečně, buďte trpěliví a nečekejte okamžité výsledky; zlepšení fyzické kondice je dlouhodobý proces.

Správný materiál a střih je základ úspěchu

Oblečení na cvičení se vyrábí z různých materiálů - bavlny, polyesteru, funkčního materiálu, merino vlny atd. Jaký materiál tedy vybrat, když existuje tolik možností? Zaměřte se na aktivitu, kterou chcete vykonávat. Zde jsou tipy, pokud se chcete věnovat fitness cvičení.

Materiál

Bavlna je přírodní materiál a je na těle opravdu příjemná a měkká. Velkou nevýhodou je, že saje pot a velmi dlouho usychá, takže budete v mokrém oblečení, a to rozhodně není ideální, hlavně v zimě. Dejte si pozor na oblečení ze 100% bavlny nebo je používejte v situacích, kdy se nebudete moc potit, např. jóga a protahování.

Na druhou stranu funkční materiály se dokáží spolehlivě přizpůsobit dané aktivitě a někdy i dokonce teplotě. Kombinují v sobě různá syntetická vlákna (např. polyesterová), aby se dosáhlo toho nejlepšího výsledku. Existují varianty na celoroční nošení a i ty, které vás v zimě ohřejí a v létě ochladí. Záleží na tom, jakou směs výrobce použijete. Doporučujeme sledovat cedulky a popisky konkrétního zboží. Obrovskou výhodou je, že materiál nejen pot nasaje a izoluje od kůže, ale také rychle schne. Díky tomu se budete cítit komfortně po celou dobu pohybu. Menší nevýhodou je to, že je takové oblečení dražší, ale rozhodně se vyplatí.

Ještě o něco dražší, ale za to přírodní, je merino vlna. Merino vlna se vyrábí z vlny speciálního plemene ovcí, známého jako merino. A je naprosto perfektní na aktivity, kde se tolik nepotíte, ale na druhou stranu trvají i několik hodin nebo dní, např. výlety, výšlapy. Odvod potu je postupný a termoregulace excelentní. Bakterie se v tomto materiálu skoro nemnoží a trvá opravdu dlouho, než si všimnete výraznějšího zápachu.

Střih

Krátce ještě rozvedeme střihy. Každý se cítí pohodlně v něčem jiném, takže se nedá s jistotou říct, co vám bude vyhovovat. Určitě ale doporučujeme zjistit, jak to mají značky s číslováním. Bohužel totiž není jisté, že když vám sednou legíny velikosti S od jedné značky, bude vám S u jiné. E-shopy v popisu občas uvádí, že je velikost větší/menší než obvykle, tak se tím snažte řídit. Nebojte se také velikosti vybírat podle použitého materiálu, některé látky jsou přirozeně více elastické než jiné.

Jak udržet motivaci?

Udržet si motivaci pro pravidelné fitness cvičení je někdy těžší než samotné cvičení. Je důležité stanovit si realistické cíle, které jsou dosažitelné a měřitelné. Mít jasný plán a postupně zvyšovat intenzitu cvičení může pomoci udržet zájem a předcházet vyhoření. Najít si cvičebního partnera nebo se připojit ke skupinovým lekcím může také zvýšit odpovědnost a poskytnout sociální podporu.

Odměňování se za dosažené milníky může být další motivací, ať už je to nový kousek oblečení na cvičení nebo relaxační den. Pamatujte, že motivace se může měnit, a je důležité být k sobě shovívavý a přizpůsobovat své fitness cíle a plány tak, aby odpovídaly vašemu aktuálnímu životnímu stylu a potřebám.

Sledování pokroku pomocí hodinek

Sport není jen o oblečení, ale také o sledování vašeho pokroku. A neznamená to, že to musíte přehánět a vše přísně sledovat. Přesto je skvělé mít přehled o tepové frekvenci, ušlých krocích a monitorovat si spánek.

Tyto body mají na celkové zdraví poměrně velký vliv, takže neškodí mít přehled a případně se podle nich zařídit. Nezapomínejte ani na sledování sportovní fitness aktivity. Díky tomu je dosahování nastavených cílů jednodušší a nejde pouze jen o náhodné tréninky „bez ladu a skladu“. Chytré hodinky Garmin vám po skončení aktivity ukáží všechny možné přehledy, které si navíc můžete mnohem detailněji prohlédnout v aplikaci a porovnávat je.

Chytré hodinky si vybírejte nejen podle vzhledu, ale i nabízených funkcí. Velmi často se pak liší i cena, takže se vyplatí se zamyslet, co opravdu využijete, co je pro vás esenciální vlastnost a co tolik nevyužijete. Hodinky lze samozřejmě propojit s telefonem a sledovat příchozí notifikace, zprávy a hovory. Některé modely dokonce nabízí i spolehlivou navigaci a nastavení bodů zájmu, takže vás dovedou zpět. Více se o výběru fitness hodinek dozvíte zde.

Psychologické aspekty cvičení

Kromě fyzických výhod je důležité si uvědomit i psychologické přínosy pravidelného cvičení. Fyzická aktivita prokazatelně snižuje stres, zlepšuje náladu a posiluje duševní zdraví. Endorfin, který se uvolňuje během cvičení, je přírodní hormon štěstí, který pomáhá bojovat proti úzkosti a depresi.

Navíc pravidelné cvičení může zlepšit kvalitu spánku, zvýšit sebevědomí a posílit celkovou psychickou odolnost. Tento aspekt je zvláště důležitý v dnešním uspěchaném a často stresujícím světě, kde hledání rovnováhy mezi fyzickou a duševní pohodou je klíčové pro udržení zdravého životního stylu.

Jaké cvičební pomůcky a vybavení vybrat

Cvičit doma není zas tak složité. Stačí mít doma pár pomůcek a snadno si vytvoříte full body workout. Mezi základní cvičební pomůcky patří:

 • set činek
 • gumy s různou úrovní zátěže
 • kettlebell
 • stálky/madla na kliky
 • podložka nebo pěnové puzzle

Trénink si s trochou zkušeností vymyslíte sami, nebo se podívejte na internet, případně na Youtube, kde jsou tisíce domácích workoutů, a to pro muže, ženy ale i děti. Společné cvičení utuží nejen zdraví, ale také vztahy.

Kromě tréninků tam najdete i návody, jak s jednotlivými pomůckami vůbec cvičit a jak je používat. Možná vás překvapí, na kolik způsobů je lze využít a co všechno s nimi jde trénovat.

Nezapomínejte na výživu a hydrataci

Se zvýšenou sportovní aktivitou se pojí dostatečná hydratace a vyvážená strava. Tělo během sportu ale i mimo něj potřebuje doplnit živiny a vodu a regenerovat, aby příště dosáhlo ještě lepších výsledků.

Během sportu pijte dostatečné množství neperlivé vody, můžete ji obohatit o elektrolyty, případně rovnou popíjet iontový nápoj s obsahem elektrolytů, vitamínů a aminokyselin. Mezi elektrolyty řadíme např. draslík, vápník, hořčík a sodík. Tyto látky se během pocení vylučují a je dobré je pro intenzivnější trénink doplňovat.

Po tréninku nezapomeňte přijmout dostatečné množství bílkovin, které se podílí na stavbě svalové hmoty a její opravě po náročné zátěži.

Přirozená aktivita je někdy víc než ta sportovní

Možná vás to překvapí, ale přirozená aktivita je důležitější než ta sportovní. Přirozeně aktivní lidé jsou na tom se zdravím často lépe než ti, kteří celý den sedí u počítače a 4x týdně jdou na hodinu do posilovny.

Pravidelné procházky, chůze a manuální práce je pro tělo velmi prospěšná a dokáže tělu dát opravdu hodně. Od zdraví srdce přes protažení až po zdravé klouby.

Nebojte se svůj den udělat přirozeně aktivnější. Při práci u počítače se pravidelně zvedejte a trochu se protáhněte nebo vystupte o zastávku dřív a dojděte pěšky domů. Dobrým parťákem může být pejsek. Pokud máte zahradu, rozhodně na procházky s chlupatým kamarádem nezapomínejte a běžte se 2x denně projít. Uděláte něco pro sebe, ale i pro svého pejska, který se bez objevování a socializace prakticky neobejde.

Snažte se být aktivnější a uvidíte, že se váš zdravotní stav a pravděpodobně i váha posunou tam, kam potřebujete. Důležité je to ale nepřehánět a mít i dny, kdy opravdu odpočíváte, a hlavně kvalitně spíte.

Expres Test - Garmin Forerunner 935

Garmin Forerunner 935 je na trhu už druhým rokem, přesto se stále jedná o nejlépe vybavený sportovní model s hmotností pod 50 g. Kromě nízké hmotnosti a špičkové výdrže baterie  také výrazně padá jeho cena. A to je problém ... problém pro jeho konkurenty. 

Garmin Forerunner 935 navazuje na úspěšné modely Forerunner 910XT a Forerunner 920. Zvláště model 910XT lze s odstupem času považovat za ikonický mezi top modely sporttesterů.