Chcete hodinky Garmin, o kterých nevíte?
Jedny takové pro vás máme. Ne, že by to byl tajný model, o kterém jste nemohli slyšet. Pokud se o Garmin trochu zajímáte, s největší pravděpodobností jste již postřehli nový „hranatý“ model Venu X1, který Garmin představil v červnu. A proč tedy ten zvláštní nadpis? Za skoro 15 let, co hodinky od Garminu aktivně používám jsem na ruce neměl model, který by byl pohodlnější, hodinky jsou lehké, tenké, mají příjemný řemínek a na ruce o nich prostě nevíte.
14 dní uživatelských zkušeností
Pokusím se vám v textu shrnout a přiblížit základní vlastnosti modelu, který v produkci Garminu nejvíce vybočuje z řady. Je jen na vás, jestli se po jeho přečtení zařadíte mezi potencionální uživatele, pro které mohou být tyto hodinky ideálním řešením, nebo naopak patříte do skupiny, která by se „X jedničkám“ měla obloukem vyhnout. Venu X1 totiž rozhodně nejsou pro každého.
Hodinky upoutají hned na první pohled obřím 2“ displejem, téměř neznatelným rámečkem a extrémně tenkou, jen 8 mm vysokou konstrukcí těla, do které se Garminu podařilo vměstnat výkonnou LED svítilnu. Lehká konstrukce vzbuzuje obavy, jestli se hodinky při prvním větším pádu nebo nárazu nerozlomí. Zdání klame. Krycí sklíčko je safírové, spodní strana hodinek titanová. Minimum materiálu připadající na zbytek těla tvoří pevný polyamid. Pokud hodinky držíte v ruce, pocit křehkosti vás opustí. Já jsem si jejich odolnost ověřil dvěma pády displejem přímo na beton při přendávání z jedné ruky na druhou. Testoval jsem totiž více modelů najednou.
Hodinky jsou velmi pohodlné nejen díky hmotnosti pouhých 40 g včetně řemínku. K pohodlí přispívá použitý řemínek ComfortFit 24 mm. Další novinka u Garminu. Lehký nylonový řemínek kombinující uchycení Quick Release na horní straně hodinek a provléknutí sponou (ta je uchycena také systémem Quick Release) na spodní straně. Na rozdíl od řemínků Ultrafit působí povrchový materiál ComfortFitu elegantněji, nikoliv outdoorově a je příjemnější na dotek.
Displej na prvním místě
Obdélníkový displej orientovaný na výšku nepoužil Garmin poprvé, vzpomeňme na Vivoactive první generace před přibližně 10 lety. V té době nikdo neřešil případné srovnávání s hodinkami od Applu. To není na místě ani u X1. I přes větší designovou podobnost jsou to charakterem zcela jiné produkty.
Displej X1 je s úhlopříčkou 2“ největší, který kdy Garmin v hodinkách použil. Rozlišení 448 x 486 pixelů a svítivost jsou na špičkové úrovni. Obdélníkový tvar působí efektně hlavně při zobrazení map, kdy proti kulatým modelům s displejem 1,4“ máte pocit, že vidíte větší zobrazenou plochu mapy. Není to jen pocit, ale realita. Při zobrazení ostatních údajů modely Fenix 8 nebo Forerunner 970 nijak nezaostávají, jen rozložení údajů je logicky trochu jiné. Kombinace vysoké svítivosti, velikosti, rozlišení a rychlé odezvy rozsvícení téměř zcela eliminuje negativní vlastnosti přisuzované Amoled displejům na přímém slunci. Uživatelé s horším zrakem, mezi které patřím nenarazí na problém s čitelností.
Kvality displeje se projeví také v přímém srovnání na slunci s o polovinu levnějšími modely s displejem o uhlopříčce přibližně 1,3“. Pokud koukáte na oba displeje současně, máte pocit, že ten menší v levnějších hodinkách je v náročných podmínkách téměř nepoužitelný. To ale není pravda, jen to ale potvrzuje kvality displeje Venu X1
Ovládání – dotyk + 2 tlačítka
I když funkcemi se X1 přibližují špičkovým Forerunnerům nebo řadě Fenix, ovládání a menu vychází z lifestylové řady Venu 3, případně Vivoactive 6. K dispozici jsou totiž pouze dvě fyzická tlačítka, dotykový displej a v některých případech se ještě objeví uprostřed displeje na pravé straně „virtuální tlačítko“ v podobě jezdce, při jehož vysunutí se rozbalí menu k aktuální situaci.
Já jsem zastáncem kombinace pěti tlačítek a dotykového displeje, používané u sportovních nebo outdoorových modelů Garmin. Velká plocha displeje a jeho dobrá odezva včetně možnosti přiblížení nebo oddálení mapy dvěma prsty ovládání usnadňuje. Displej dobře reaguje i v případě, že máte mokré prsty. Pohyb v menu je rychlý a přehledný, jednotlivá pole dostatečně velká a samozřejmostí je možnost dynamického nastavení velikosti písma.
Výdrž baterie? Záleží, co po hodinkách chcete
Tenký design a obří displej si vybírají svoji daň v podobě menší baterie a její výdrže. Není to však zcela jednoznačné a nemusíte se ve většině případů obávat, že budete hodinky nabíjet každý den. Na výdrž Fenixu 6, 7 nebo 8 musíte ale zapomenout.
Výrobcem udávaná výdrž až 8 dní v režimu chytrých hodinek je naprosto reálná, já jsem se dostal na 7 s maximálním jasem. Pokud chcete mít trvale zapnutý displej v režimu always-on, výdrž se zkrátí reálně na tři dny a už v průběhu druhého dne hodinky hlásí 50% kapacity baterie s nabídkou aktivace úsporného režimu. Kapituloval jsem a nechal displej zhasínat. Při 3 hodinách aktivity s GPS (výdrž v režimu GPS je až 16 hodin), zapnutými všemi senzory, dobou rozsvícení displeje 8 sekund (v nabídce je 4, 8 nebo 15 sekund), maximálním jasem, notifikacemi atd. jsem se dostal na pohodlných 6 dní.
V dalším kole testování jsem se rozhodnul vyzkoušet, jak systém zatíží navigace. Baterii zbývalo 22 % a já měl naplánovanou trasu v Mapy.cz, která měla trvat něco přes hodinu. Venku svítilo slunce ze všech sil, využil jsem hlasovou navigaci přímo z hodinek, neustále jsem sledoval nějaká data a přepínal obrazovky včetně té, které musí vykreslovat mapu. Tohle je pro hodinky energeticky nejnáročnější režim, když pominu, že bych na kole připojil ještě radar. Odhadoval jsem, že v cíli trasy bude zbývat něco mezi 5-10 % kapacity baterie. Po hodině mi ovšem byl nabídnut úsporný režim a hodinkám v tu chvíli zbývaly 2 % kapacity. 250 metrů před cílem v čase 1:09:34 se vypnuly. Aktivitu ale uložily. Naměřený výsledek mi radost neudělal. Pokud bych na startu hodinky nabil na 100 %, výdrž by v tomto nejnáročnějším režimu aktivní navigace byla něco přes 5 hodin.
Garminu se povedlo při použití malé baterie systém perfektně odladit pro méně náročný režim. Výdrž je v takovém případě velmi slušná. Uživatele, na které tímto modelem Garmin cílí nebude obtěžovat příliš časté dobíjení. 2x týdně běh, 2 x fitko, zdravotní funkce, notifikace a občasné volání přes hodinky bude znamenat, že budete nabíjet v průměru jednou za 4 – 6 dní. Pokud se chystáte na delší kolo, výlet a chcete použít navigaci, hodinky před tím vždy nabijte na 100 %. Jestli jste nadšený cyklista nebo turista, pomůžeme vám vybrat jiný model, Venu X1 pro vás nejsou.
Venu X1 jako náhrada za Fenix? Ne, ale pro někoho možná alternativa
Nemalá část uživatelů ve věku 40+ si Fenix kupuje kvůli zdravotním funkcím, občasnému sportu, spolehlivosti, odolnosti, designu a občas i kvůli statusu. Rovnou ale při nákupu přiznávají, že většinu pokročilých sportovních funkcí zdaleka nevyužijí. Pro část těchto uživatelů může být X1 skvělou nejen designovou alternativou. Potom je tady mnoho uživatelů, kteří prostě mají rádi hranaté hodinky, ale jinak mají stejné priority jako uvádím na začátku odstavce. I pro ně jsou X1 potencionálně skvělou volbou. A do třetice je tady skupina uživatelů s preferencí nekompromisně perfektního displeje. Hlavně pro ně Garmin X1 vytvořil.
Pro koho tyhle hodinky rozhodně nejsou?
Aktivní turista, výkonnostní cyklista, který používá hodinky místo cyklonavigace, triatlonista. Zkrátka kdokoliv, kdo hodinky hodlá zatěžovat dlouhými hodinami tréninku a aktivit se zapnutou GPS nebo dokonce aktivní navigací a množstvím připojených snímačů by měl v nabídce Garminu koukat po řadách Forerunner, Fenix, Enduro nebo třeba Tactix. Pro akčně založené uživatele nejsou řady Vivoactive a Venu primárně určeny. U chytrých hodinek s cenou do 10 tisíc lze udělat kompromis. Venu X1 jsou v kategorii hodinek atakujících cenu 20 tisíc Kč. Při této ceně kompromis dělat nelze. Například Forerunner 970 je pro aktivní sportovce mnohem lepší volbou.
Kdo bude z Venu X1 nadšený?
Kdokoliv, kdo chce využívat výhody ekosystému Garminu v oblasti zdravotních a tréninkových funkcí, má rád styl, kvalitní produkty a design. Sport a aktivní životní styl je pro něho cesta, jak se odreagovat a udržet v dobré kondici, nemá ale ambice trénovat jako špičkový atlet. Prodával jsem X1 kamarádovi, který byl nadšený z displeje a nízké hmotnosti. Jeho hlavní aktivitou je rekreační golf. X1 si kupoval s vědomím, že je bude muset nabíjet častěji než 2 roky staré Epix Pro. Přesto se Garmin trefil přesně do jeho požadavků a s X1 je maximálně spokojený.
Osobní názor – o Garmin Venu X1 bude slyšet
Venu X1 po uvedení na trh nevyvolávají takovou vlnu zájmu jako ikonické modely Garminu. Mají ke značce přilákat zákazníky od konkurence. Těm mají poskytnout dostatečnou paletu chytrých funkcí a brilantní displej. A to v kombinaci s portfoliem sportovních a zdravotních funkcí, které jim většina ostatních značek nabízí pouze „na papíře“.
Zájem o X1 poroste s tím, jak se bude časem šířit spokojenost jejich uživatelů. Osobně vůbec nepochybuji, že se tak stane. Hodinky to nejsou rozhodně dokonalé a nehodlám na ně psát chvalozpěv. Garmin s nimi ale nešlápnul vedle a nešlápnete ani vy, pokud od nich nebudete čekat něco, co nenabízejí.