Cyklistická navigace Garmin Edge MTB pohledem silničáře
Garmin vyslyšel hlasy mnoha zákazníků, kteří volali po kompaktním cyklopočítači nahrazujícím již nevyráběný Edge 130 Plus. Kdo ale čekal nástupce v podobě modelu Edge 140, který by přinesl některá generační vylepšení se zachováním kompaktních rozměrů a nízké ceny výměnou za slabší výbavu a parametry, ten se mýlil.
Kompaktní rozměry jsou jediné, co z původního modelu zůstalo. Výbavou, ale i cenou se novinka dostala na úroveň větších modelů. Edge MTB je už podle názvu první navigací určenou primárně, nikoliv však výhradně pro horská kola. Výbava obsahuje prvky, které žádný jiný Edge nenabízí. Dalším benefitem je outdoorový design a odolnost. V nabídce příslušenství proto nenajdeme ochranná pouzdra. Součástí balení je naopak speciální držák na rám kola.
Edge MTB opravdu nezabere moc místa.
Specifické vlastnosti Garmin Edge MTB
Malé rozměry a hmotnost
Odolnější konstrukce
Speciální jízdní režimy
Extra přesná GPS 5 Hz
Speciální držák na rám
Zmiňovaný cyklopočítač Edge 130 Plus disponoval monochromatickým displejem s úhlopříčkou 1,8“. Edge MTB nabídne barevný transflektivní TFT displej s úhlopříčkou 2,13“. Pro srovnání Edge 540/840 mají displeje 2,6“. Novinka je přibližně o 1 cm delší i širší než „130“, stále je to proti větším sourozencům drobek. Pocitově výrazně větší displej s perfektním rozlišením zanedbatelný nárůst rozměrů bohatě vykompenzuje.
Podíl na nárůstu rozměrů má také odolnější konstrukce s pogumovanými tlačítky. Pro jejich stisk je třeba nepatrně větší síla než u běžných modelů, ale odezva je stále na velmi slušné úrovni. Edge MTB rozhodně nepůsobí dojmem, že se rozpadne při prvním karambolu. Nezapomeňte na často opomíjené bezpečnostní poutko a klidně se vydejte do terénu. Myslete přitom na svoji bezpečnost, nikoliv na svoji navigaci.
Speciální jízdní režimy Enduro a Downhill by měly být jedním z hlavních lákadel pro „bajkery“ uvažujících o novém cyklopočítači. Já se mezi ně neřadím, takže jsem se ani nepasoval do role testera v tomto režimu. Profil Enduro zaznamenává celkové stoupání a klesání z každé jízdy i za celou aktivitu. Profil Downhill zaznamenává primárně sjezd, takže návrat na vrchol pomocí lanovky nebo vleku nemá vliv na statistiky jízdy. S těmito profily se pojí také funkce časových bran, díky nim můžete sledovat mezičasy a získat přehled o své jízdě nebo výkonu v závodě v reálném čase.
Při sjezdu s profilem Enduro nebo Downhill zaznamenává vícepásmová GPS pozici 5x za vteřinu (5 Hz), což přináší velmi přesné sledování polohy i v těch nejdrsnějších podmínkách. 5 HZ záznam je samozřejmě mnohem náročnější na spotřebu energie a v běžném prostředí jeho použití nedává úplně smysl.
Poslední z hlavních vychytávek je speciální držák / pouzdro, které můžete přichytit na rám. Navigace je v něm bezpečně uložena a pro někoho může být při terénní jízdě v optimálnějším zorném poli. Pokud má rámová trubka přípravu na instalaci příslušenství, lze pouzdro přišroubovat, pokud ne, v balení je speciální popruh, pomocí kterého navigaci s pouzdrem zafixujete.
Speciální pouzdro pro uchycení na rámovou trubku je součástí základního balení.
I přes malé rozměry přístroje jsou tlačítka v dostatečné vzdálenosti od sebe. Ani se silnějšími prsty nebo rukavicemi v zimě nebudete mít problémy s ovládáním.
Univerzál pro MTB, Gravel a silnici?
Jestli jsou vaše cyklistické preference a čas strávený v sedle v pořadí jaké je v nadpisu odstavce, Edge MTB rozhodně zasluhuje vaši pozornost. 100% lze doporučit opravdu jen bajkovým specialistům. S klesajícím podílem extrémních a terénních jízd v tréninkovém deníku klesá i šance využít specifické funkce tohoto modelu.
Argumentem pro koupi i v případě, že jezdíte v méně náročných podmínkách zůstává zvýšená odolnost a bohatá výbava ve velmi kompaktním těle. Jestli patříte k uživatelům, kterým v jejich očích na řídítkách vadí cokoliv většího, než je krabička od sirek, Edge MTB je řešení.
Ještě nikdy jste si nemohli koupit takto bohatě vybavenou navigaci s tak malými rozměry. Několikrát zmiňovaný předchůdce Edge 130 Plus nesnese s novinkou srovnání. Měl kratší výdrž, neměl barevný displej, mapové podklady, vícekanálovou GPS, natož 5 Hz záznam a mnoho dalších funkcí.
Samozřejmě nechybí oblíbená funkce Climb Pro
Srovnání s Edge 540 / 840
Dvojice oblíbených modelů střední třídy nabídne větší displej při stále ještě kompaktních rozměrech. Zobrazovací plocha jejich displeje je výrazně větší (úhlopříčka displeje 2,13“ vs 2,6“), ale rozlišení je téměř shodné. Díky tomu je grafika Edge MTB jemnější a displej je schopen zobrazit podobné množství dat jako u větších navigací. Při zobrazení většího počtu datových polí je potom limitující jejich velikost v kombinaci s kvalitou vašeho zraku.
Edge 540 a 840 nabízí navíc:
Větší displej ale nepatrně menší rozlišení
Delší výdrž baterie
Funkci Real Stamina
Funkci Stav tréninku
Edge 840 nabízí navíc:
Duální ovládání tlačítky i dotykem (dotykové ovládání umožňuje aktivní práci s mapou)
Edge MTB nabízí proti Edge 540 / 840 navíc:
Profil Enduro a Downhill
5 Hz záznam GPS
Zvýšenou odolnost
Větší paměť proti Edge 540 (540–16 GB, MTB a 840–32 GB)
Konektivita
Pro Edge MTB neplatí žádná omezení a nabízí plnou konektivitu. Samozřejmostí je připojení bezpečnostního radaru, wattmetrů i konkurenčních značek, stejně tak snímačů tepové frekvence nebo dalších čidel. Počet připojených zařízení samozřejmě ovlivní výslednou výdrž baterie.
Pokud se to nepřežene s množstvím datových polí, displej je přehledný a dobře čitelný i pro nás s horším zrakem.
Ovládání
K dispozici je celkem 7 pogumovaných tlačítek. Už jsem psal, že na jejich stisk je třeba trochu víc síly než u ostatních modelů. Nijak to ale nesnižuje uživatelský komfort. Důležité je vědět, že Edge MTB nemá dotykový displej, takže odpadá možnost aktivní práce s mapou a jste omezeni na to co dokáží tlačítka, podobně jako u Edge 540. V tomto je Edge 840, která kombinuje tlačítka i dotykový displej lepší. Celkově ale ovládání funguje dobře, systém reaguje svižně a Edge MTB budete moci ovládat za všech podmínek, tedy v létě, zimě, dešti nebo mrazu.
Výdrž baterie
Tabulky nelžou a platí to co udává výrobce. Nezkoušel jsem tedy úsporný režim. Pokud jezdíte hodně, používáte radar a wattmetry, nemůžete spoléhat na to, že je výdrž „nekonečná“ jako majitelé Edge 1040 Solar. To ale asi ani nikdo nečeká a nepožaduje. Myslím, že i hodně náročný cyklo víkend na jakémkoliv kole Edge MTB zvládne na jedno nabití. Jestli se chystáte na nějakou několikadenní vytrvalostní šílenost, zvolte samozřejmě jiný model.
Displej nabízí opravdu jemnou grafiku a zároveň perfektní čitelnost na slunci. Doufejme, že TFT displeje zůstanou ještě nějaký čas v nabídce.
Závěr
Kdo čekal, že Garmin nabídne základní sportovní model Edge na úrovni pěti nebo šesti tisíc korun, může být zklamaný. Místo toho má rodina Edge přírůstek v podobě modelu pro MTB specialisty, který nabídne výbavu bez kompromisu v mini provedení a specifické příslušenství. V ceně jsou i funkce, které žádný jiný model nenabízí. Myslím, že vyznavači všech MTB disciplín mohou být s touto nabídkou spokojeni.
Silničáři, kteří si Edge MTB koupí si zkrátka připlatí za minimalizaci, menší displej a kratší výdrž baterie. Zároveň si koupí pouzdro a funkce, které asi nikdy nepoužijí. V balení je kromě zmíněného speciálního pouzdra na rám také předsazený držák s kloubem, který Garmin označuje také jako MTB a je běžně v nabídce. Jeho výhodou je možné nastavení sklonu a běžně se používá i na silničky.
Katalogová cena při uvedení na trh je 9 990 Kč, Edge 540 aktuálně Garmin nabízí v ceníku za 9 290 Kč a Edge 840 za 11 290 Kč.
Garmin Edge MTB - kód produktu: 010-02993-10 můžete objednat pod tímto odkazem
Koupil bych si Edge MTB výhradně na silniční kolo?
Já asi ne, moje oči nejsou v nejlepší kondici a větší displej mi vyhovuje víc. V uvedené cenové relaci je můj favorit Edge 840 a na silnici mi prostě dává větší smysl. Kdo ale preferuje minimalistický cyklopočítač, dostane sice menší, ale za to perfektně čitelný displej s větším rozlišením.
Doporučil bych Edge MTB pro cykloturisty?
Určitě ne. To nedává vůbec smysl. Pro cykloturistiku vždy doporučím model s dotykovým displejem. Turistika = používání mapy. Model Edge Explore 2 nabídne pro tyto účely vynikající poměr výkon / cena. Pokud máte vyšší rozpočet, sáhněte po Edge 1040 nebo ještě lépe Edge 1050 s hlasovou navigací a brilantním displejem.
Má smysl lepit na displej ochranné sklíčko?
Gorilla Glass slibuje vysokou odolnost, přesto jistota je jistota a ochranné sklo bych nalepil. I když riziko prasknutí při nešťastném pádu je menší než u navigací s větší plochou displeje. K Edge MTB dodáváme za 1 Kč tenčené ochranné sklo, které nijak neovlivňuje čitelnost displeje.
I takhle to může dopadnout. V takovém terénu jsem ale opravdu netestoval, fotka je z databanky výrobce.