Recenze: Sportovní sluchátka Suunto Sonic s kostním vedením zvuku

Ve snaze nabídnout svým zákazníkům komplexnější sortiment uvedlo Suunto na trh dvojící sportovních sluchátek. Dnes si představíme cenově dostupnější model Sonic

Jestli hledáte sluchátka, která byste mohli používat při sportovních aktivitách, aniž byste byli izolováni od okolního světa, Suunto Sonic využívající inovativní řešení v podobě kostního vedení zvuku mohou být jednou z možností. 

Kostní vedení zvuku je technologie, která umožňuje přenos zvukových vln přímo do vnitřního ucha prostřednictvím vibrací kostí lebky. Tento princip se liší od tradičního vedení zvuku, který prochází vzduchem a vnějším sluchovým kanálem. Jednou z hlavních výhod kostního vedení je, že uši zůstávají otevřené a volné, což umožňuje uživatelům vnímat své okolí.

suunto-1

Design a pohodlí 

Suunto Sonic jsou navržena s důrazem na pohodlí a stabilitu. Díky hmotnosti 31 g a ergonomické konstrukci jsou sluchátka ideální pro běh, cyklistiku nebo fitness aktivity. Nemusíte se bát, že by vám při dynamickém pohybu spadla nebo se posunula. K výrobě byla použita kombinace titanu a silikonu. Obě sluchátka jsou pevně spojena tenkým hlavovým mostem, který je ohebný a poměrně pružný. Není sice nijak sklopný, ale je velmi odolný

Sluchátka po nasazení nijak nepřekáží, chvilku jsem hledal optimální pozici ve snaze ovlivnit výsledný zvuk. Po chvilce jsem zjistil, že se sluchátka tak nějak sami usadí ve stabilní poloze. Při vyšší hlasitosti mi ze začátku nevyhovovalo to, jak sluchátka vlivem intenzivní práce měničů lehce vibrují a tím tak trochu masírují lícní kosti. Jenže při běhu nebo dalších aktivitách tento jev není vůbec cítit a postupně jsem ho přestal vnímat. Naopak mohu potvrdit, že stabilita a pohodlí při běhu nebo jízdě na kole jsou dokonalé. 

Když venkovní teplota atakovala hranici 30 stupňů, rozdíl v pohodlí proti konvenčním sluchátkům do uší byl fatální. U většiny sluchátek v takovém případě dochází vlivem pocení k nestabilitě v uších. Mnou používaná sportovně zaměřená sluchátka JBL Endurance Peak III tento problém díky povedené konstrukci nemají, přesto jsou Suunto Sonic v takových podmínkách nesrovnatelně pohodlnější. Zvýšené pocení může u konvenčních sluchátek také ovlivnit výsledné vedení zvuku, což u sluchátek s kostním vedením nehrozí.   

Kvalita zvuku a vnímání okolí. 

Kostní vedení má za následek odlišné vnímání zvuku oproti tradičním sluchátkům.

Tady je zkrátka třeba přijmout určitý kompromis, který bude větší, či menší, podle toho, jak hodně si zakládáte při poslechu právě na „HI-FI“ kvalitě zvuku. 

Zvuk Suunto Sonic, který doputuje k vašim uším se odehrává hlavně ve středním frekvenčním, chcete-li řečovém pásmu, o hlubokých basech a křišťálově čistých výškách nemůže být řeč. Pokud bychom posuzovali zvukový přednes čistě z pohledu audiofila, jsou „Sonici“ srovnatelné spíše s levnějšími sluchátky klasické koncepce. Na rozdíl od nich je ale zvuk Soniců příjemný, v daném spektru vyvážený, nikde nic neruší. Levná sluchátka bývají většinou ukřičená, upištěná, zvukově nevyvážená.  Zmíněná JBL Peak Performance hrají v širokém frekvenčním spektru a jejich projev je nesrovnatelný nejen rozsahem, ale i dynamikou. Poslechem JBL Peak Performance lze hudbu vychutnávat, zatímco Suunto Sonic nám zajišťují spíše její příjemnou konzumaci. Pro poslech podcastů je charakter zvuku naopak ideální.  

Jaké výhody přináší Suunto Sonic z hlediska poslechu? 

  • Již zmíněné vnímání okolí, dané použitou technologií. V praxi to opravdu funguje i při poměrně vysoké hlasitosti, například na kole jsem byl kromě dění v okolí schopen vnímat i zvuk řetězu. (to není kritika práce mého mechanika 😊 )
  • Větší šetrnost vůči sluchovému aparátu. Bubínek ani citlivé struktury ucha nejsou vystavené přímé expozici intenzivních zvuků. Ucho zůstává otevřené a neblokuje přirozený průchod vzduchu.
  • Pokud se pohybujete v hlučnějším prostředí, vnímaná hlasitost sluchátek tím není tolik ovlivněna jako u běžných sluchátek, nevzniká tak potřeba hlasitost zvyšovat.
  • Vítr sice poslech ruší v závislosti na jeho intenzitě, nedochází však k nepříjemnému jevu, kdy klasická sluchátka fungují pro proudící vzduch jako ozvučnice a dochází k násobení jeho efektu v podobě nepříjemných frekvencí.

Poslech při jízdě na kole 

I když vyjedete za naprostého bezvětří, rychlost, kterou jedete vytváří okolo vašich uší proudění vzduchu, které bude poslech rušit. Při jízdě do 30 km v hodině je vše naprosto bez komplikací. Při jízdě mezi 30–40 km v hodině občas v poslouchaném rozhovoru přeslechnete nějako to slovo. Nad 40 km v hodině už je poslech problematický.         

Z důvodu bezpečnosti jsem spíše odpůrcem sluchátek při jízdě na kole. Klasická sluchátka bych si nevzal nikdy, tady jsem neměl při jízdě problém vnímat okolí. Navíc jezdím s radarem Varia, takže informace o dění za mnou mi doplní radar. 

Snížení pozornosti při jízdě na kole by mohlo mít na svědomí spíše zaposlouchání se do obsahu, něž zvuková izolace. Takové riziko je na zvážení každého z nás. 

Handsfree 

Sluchátka mají integrovaný mikrofon, takže je lze použít i jako handsfree sadu pro telefon. Zvuk hovoru je dostatečně hlasitý, testoval jsem to i při jízdě v autě.  Při chůzi a běhu byl s přenosem zvuku spokojený i volající na druhém konci. Při jízdě na kole si ale mikrofon neporadil s prouděním vzduchu a vznikajícím ruchem, takže si se mnou nikdo povídat nechtěl.   

Ovládání 

Suunto jednoznačně chválím za použití hardwarových tlačítek. Jsou celkem tři, dvě pro ovládání hlasitosti, zapínání a párování. Při nasazených sluchátkách jsou za pravým uchem a jsou velmi snadno dostupná. Třetí multifunkční se nachází na vnější straně levého sluchátka, lze jim například pozastavit přehrávání, posunout skladbu, přijmout nebo ukončit hovor. Sluchátka mají ještě magnetický konektor pro dobíjení. Na pravém sluchátku se nachází mikrofon a indikační dioda. Jestli mi na většině jiných sluchátek něco vadí, tak jsou to dotykové plochy pro ovládání, které sdružují mnoho funkcí a vyžadují zapamatování si mnoha gest. Při běhu je takové ovládání k vzteku. Tady nic takového nehrozí, tlačítka s optimální odezvou snadno nahmátnete. V aplikaci Suunto App lze sluchátka aktualizovat a přepínat venkovní (hlasitější a dynamičtější) a vnitřní režim poslechu.  Režim lze přepínat i přímo na sluchátkách. 

Párování a konektivita 

Párování funguje zcela bez problémů, sluchátka umí být připojena ke dvěma zařízením

najednou. Pokud byste například hudbu poslouchali z počítače a zároveň chtěli přijímat hovory z telefonu. Nevím, jestli je ale zrovna tohle pravděpodobná situace. Hudbu jsem poslouchal z Iphone 15 a hodinek Garmin Fenix 7X Pro. Pokud jsou sluchátka spárována v telefonu s aplikací Suunto App, můžete si v této aplikaci nastavit hlasovou zpětnou vazbu pro vybrané modely hodinek Suunto. Pokud budete používat sluchátka s konkurenčními hodinkami Garmin, hlasové povely si budete definovat v Connectu stejně jako pro jakákoliv jiná sluchátka. 

Výdrž baterie a odolnost 

Baterie vydrží dle výrobce až 10 hodin. Neměřil jsem to se stopkami, ale mohu říct, že jsem se pohyboval opakovaně kolem podobné hodnoty. Co jsem úplně nesledoval byla rychlost nabíjení. Výrobce udává dobu nabíjení 60 minut. Během 10 minut by sluchátka měla načerpat energii pro 3 hodiny přehrávání. 

Během 14 ti-denního testování jsem sluchátka přenášel i v pracovní tašce společně s notebookem a dalšími věcmi většinou bez jakéhokoliv dalšího obalu. Součástí balení je přitom docela stylový sáček. Toto ne zrovna šetrné zacházení nezpůsobilo sluchátkům žádnou mechanickou újmu a nedošlo ani k žádnému estetickému poškození. Voděodolnost je udávána s certifikací IP55, takže deště nebo polití vodou se bát nemusíte.

suunto-3

Závěr 

Suunto Sonic je vynikající volbou pro sportovce, kteří hledají kvalitně zpracovaná, funkční sluchátka, která jim umožní zůstat v kontaktu s okolním světem a současně poskytují příjemný zvuk i když s omezeným frekvenčním rozsahem a dynamikou. 

Klady 

  • Použité materiály a design
  • Odolnost a komfort nošení
  • Příjemný zvuk 

Zápory 

  • Dobíjecí magnetický kabel s koncovkou USB-A  

Jak test probíhal: sluchátka jsem testoval přibližně 14 dní, odhadem 20 hodin poslechu za různorodých podmínek – kancelář, běh, kolo, auto, déšť. Zdrojem signálu byl Iphone 15 a Garmin Fenix 7X Pro. Porovnával jsem se sluchátky JBL Peak Performance III 

Obsah balení: Sluchátka, magnetický dobíjecí kabel, sáček na přenášení. 

Technické parametry:

Hmotnost: 31 g
Použité materiály: Silikon a Titan
Výdrž baterie: Až 10 hodin přehrávání při 60% hlasitosti
Konektivita: Bluetooth 5.2, dosah až 10 metrů
Voděodolnost: IP55
Frekvenční rozsah: 20hz – 20KHz
T.H.D – celkové harmonické zkreslení nepřesahuje 5 % v rozsahu 300 Hz – 4 KHz