Vybíráme přesný snímač tepové frekvence k chytrým hodinkám nebo cyklopočítači

Optické snímače tepové frekvence v hodinkách jsou generaci od generace přesnější. Jejich použití pro celodenní monitoring tepové frekvence a aktivity je vlastně jediné možné. Přesto jsou stále sportovní aktivity, při kterých dává smysl použití externího snímače tepové frekvence – většinou hrudního pásu, který s hodinkami komunikuje.

Některé hrudní pásy neměří jen tepovou frekvenci, ale přidávají i další funkce.

Na úvod si vysvětleme základní rozdíl v technologii měření

Hrudní pásy využívají k měření elektrody, které detekují elektrické signály srdce. Tato metoda založená na principu elektrokardiografie (EKG), je velmi přesná a citlivá na rychlé změny v tepové frekvenci. Vyznačuje se vysokou přesností při aktivitách s vysokou intenzitou nebo při intervalovém intervalovém tréninku, kdy k častým změnám tepové frekvence dochází.

Optické snímače v hodinkách používají LED diody k osvětlení kůže a senzor k detekci změn průtoku krve pod kůží, což je metoda známá jako fotoplethysmografie (PPG).

Přesnost může být nižší než u EKG, zejména při rychlých změnách tepové frekvence nebo při aktivitách s intenzivním pohybem zápěstí, které mohou senzor rozrušit.

Hlavní přínos optického měření ze zápěstí:

  • Celodenní monitoring tepové frekvence
  • Pohodlné měření tepové frekvence při aerobních, vytrvalostních, případně rekreačních aktivitách
  • Optické snímače jsou ve většině případů schopny měřit okysličení krve.

Díky celodennímu měření tepové frekvence jsou chytré hodinky schopny v kombinaci s dalšími daty získanými například z pohybových čidel odvozovat vaši reakci na zátěž, regeneraci, kvalitu spánku, variabilitu srdečního tepu a některé další zdravotní údaje. 

Tyto schopnosti byly dříve sporttesterům využívajícím pouze externí hrudní pás zapovězeny.

 polar-clanek

Slabiny optického měření:

  • Pomalejší a méně přesná reakce na častou změny tepové frekvence při intenzivní zátěži 
  • Možné nepřesnosti v případě nestabilního usazení hodinek na zápěstí nebo nedostatečného odstínění sensoru (například při cyklistice při určitém držení řídítek)
  • Při sportech s častým pohybem zápěstí (například fitness – různé úchopy a pozice)
  • Pokud není pokožka v místě měření zahřátá, může rovněž dojít k nepřesnostem dík smrštění cév a sníženému průtoku krve
  • V zimní období, například při běžkování na hodinky nejspíše neuvidíte, protože budou pod rukávem nebo rukavicí
  • Problém s měřením tepu, pokud máte v místě kontaktu sensoru s pokožkou tetování

Jak již bylo uvedeno výše, s každou další generací snímačů se jejich přesnost zlepšuje. Je to dáno také chytrou elektronikou hodinek, která dokáže pomocí různých algoritmů chybovost eliminovat. Přesto jsou stále u této technologie měření určité limity.

Jak zlepšit přesnost měření ze zápěstí při sportovní aktivitě?

  • Hodinky umístěte trochu výše nad zápěstí, kde je více svaloviny a stabilnější pozice hodinek
  • Hodinky pevněji utáhněte, ale ne nepohodlně, nesmí vás škrtit
  • Pravidelně čistěte optický snímač od potu a nečistot

Pokud sportujete pouze rekreačně, pro udržení kondice a radost z pohybu a zároveň vlastníte nebo si pořídíte některé současné sportovní chytré hodinky některého z renomovaných výrobců, pravděpodobně se nemusíte pořízením hrudního pásu zabývat a číst dál.

Pokud je ale sport vaší vášní a trénujete cíleně, abyste dosáhli cílů, které jste si sami dali, možná je druhá část článku právě pro vás. A je jedno v jaké výkonností kategorii se pohybujete.

Kdy použít hrudní pás? 

  • Intenzivní nebo intervalové tréninky
  • Cyklistika, při které nemusí být pozice hodinek na ruce optimální. Nebo pokud chcete hodinky umístit na řídítka, případně pokud používáte místo hodinek cyklopočítač nebo cyklonavigaci
  • Zimní sporty, kdy potřebujete na hodinky vidět a mít je na rukávu
  • Kontaktní sporty, kde hrozí zranění hodinkami nebo jejich poškození
  • Plavání – hlavně starší modely hodinek měření optikou neumožňovali

Životnost hrudního pásu? 

Hrudní pás se skládá ze dvou hlavních komponent. Vysílače s elekronikou a snímacích elektrod. Vysílač může v případě, že má výměnou baterii (dnes už téměř všechny modely) sloužit na věky. Samozřejmě pokud nedojde k jeho mechanickému poškození, poškození statickou elektřinou nebo jinými extrémními podmínkami, případně průnikem vlhkosti. 

Jiná situace je se snímacími elektrodami. Ty mají svoji omezenou životnost ovlivněnou mnoha faktory. Přesná životnost se proto neuvádí.

Jak ovlivnit životnost hrudního pásu?

  • Pravidelně čistit elektrody – sůl z potu negativně ovlivňuje jejich životnost 
  • Nenechávejte pás ve vlhkém prostředí (například v tašce s použitým tréninkovým oblečením) – bude se snažit vysílat a tak vybíjet baterii 
  • Pokud se jedná o model s odepínací vysílací jednotkou, alespoň jeden patent po tréninku odepněte

Další funkce některých hrudních pásů 

Vyhodnocení dynamiky běhu – tuto funkci nabízí Garmin HRM PRO Plus a HRM Fit. Pro její využití je třeba, aby byl hrudní pás propojen s hodinkami, které tuto funkci rovněž podporují. 

Interní paměť – tuto funkci nabízí Garmin HRM Swim, HRM Pro Plus, HRM Fit, Polar H10 a Polar Verity Sence. Slouží k uložení dat o tepové frekvenci pro jeden záznam a následné přenesení těchto dat do kompatibilních hodinek nebo aplikace. Možnosti Polaru a Garminu se v tomto případě trochu liší. 

Sledování aktivity  Garmin HRM Pro Plus a HRM Fit nabízí monitoring aktivity, pokud u sebe nemáte hodinky. Snímač ukládá kroky, spálené kalorie, minuty intenzivní aktivity a celodenní údaje o srdečním tepu. Údaje synchronizuje do všech zařízení Garmin prostřednictvím mobilní aplikace Garmin Connect

Speciální hrudní pás pro plavce  Garmin HRM Swim je hrudní pás určený pouze pro plavání. Je funkční pouze s vybranými modely hodinek. Pro plavání nabízí stejné funkce jako HRM Pro Plus a HRM Fit, ale jeho popruh není pružný, je silnější a přilnavější, aby držel o nejlépe i při obrátkách. Naopak při aktivitách mimo vodu by byl krajně nepohodlný. Funkce je použitelná pouze s vybranými model hodinek. 

Tak trochu jiný hrudní pás – Polar Verity Sense není hrudní pás, ale snímač tepové frekvence na paži. Navíc funguje na principu optického měření. Proti hrudním pásům je o něco komfortnější a proti snímači v hodinkách má výhodu ve stabilnějším uchycení na paži. Díky tomu může být měření o něco přesnější. Balení navíc obsahuje speciální adaptér pro uchycení na plavecké brýle a měření tepu v oblasti spánku.

První hrudní pás speciálně pro ženy – Garmin HRM Fit funkčně kopíruje „top model“ mezi hrudními pásy, Garmin HRM Pro Plus. Liší se ale konstrukcí a je zaměřen na pohodlí žen. Zcela postrádá elastický popruh, který obepíná tělo dokola, ale přes speciální patenty se upíná ke sportovní podprsence. 

Přehled aktuálně dostupných hrudních pásů

Typ Bluetooth ANT+ 5,4 Khz Další funkce
Garmin HRM Pro Plus Ano Ano Ne Dynamika běhu, Interní paměť, Monitoring aktivity
Garmin HRM FIT Ano Ano Ne Dynamika běhu, Interní paměť, Monitoring aktivity, Upnutí ke sportovní podprsence
Garmin HRM Dual Ano Ano Ne
Garmin HRM Swim Ne Ano Ne
Polar H10+ Ano Ano Ne Interní paměť
Polar H9+ Ano Ano Ano
Polar Verity Sense Ano Ano Ne Optický snímač, uchycení i k plaveckým brýlím
Suunto Smart Sensor Ano Ne Ne
Sigma Analog Ne Ne Ano Plastový hrudní pás

 

Aby bylo možné konkrétní snímač tepové frekvence propojit s vašimi hodinkami nebo cyklopočítačem, musí se shodovat alespoň jedna přenosová frekvence u snímače i hodinek nebo cyklopočítače. U naprosté většiny dnešních modelů se používá Bluetooth Smart (BLE) nebo ANT+, analogová frekvence 5 KHz (někdy je uváděno 5,4 KHz) se používala v minulosti, dodnes ji používají některé už trochu „historické“ sporttestery značky Sigma, případně trenažery pro domácí fitness.