Garmin Enduro 2 – Nový král nejen Outdooru

Pokud máte rádi stylové a odolné hodinky a jste sportovní nadšenci, zároveň vás už trochu omrzela řada Garmin Fenix, nezabrala na vás elegance a námořní funkce modelu Quatix 7X nebo vás neoslovil robustní design a vojenské funkce Tactix 7 Pro Solar, máme pro vás řešení.

Přichází ultimátní a nekompromisní Garmin Enduro 2 s extrémní výdrží baterie a funkcemi, které jinde nenajdete. Zatímco Enduro první generace byly hodinky vycházející z modelové řady Garmin Fenix 6X a vše u nich bylo podřízeno výdrži baterie, a to i na úkor omezené funkční výbavy a výkonu proti Fenixu, Endura druhé generace jdou zcela jinou cestou, a to je dobře.

Enduro první generace se nyní dají pořídit za zajímavou cenu a stále se jedná o velmi dobré outdoorové hodinky. Jejich většímu úspěchu mezi uživateli bránila poměrně vysoká cena v době jejich představení. Pro naprostou většinu zákazníků dávalo větší smysl koupit Fenix 6X Solar s lepší funkční výbavou. Delší výdrž baterie zkrátka nevykompenzovala při vyšší ceně ústupky ve výbavě.

Chytré hodinky Garmin Enduro 2 nejen že vydrží déle než současný Fenix 7X Sapphire Solar, ale překonávají ho i funkčně. V základním balení jim kromě silikonového řemínku nechybí ani ultra lehký, pouze 6 g vážící řemínek UltraFit 26 s dokonalou fixací hodinek na zápěstí. Ten byl poprvé představen právě u předchozí generace. Je použitelný pro řadu Fenix 5X, 6X, 7X, Quatix 6X, 7X, Taxtix Delta a Taxtix 7. Proti standardnímu silikonovému řemínku sníží celkovou hmotnost uvedených modelů o 20 gramů.

enduro2-1

Argumenty pro Enduro 2 

  • •   Výdrž v režimu SmartWatch až 34 dní / až 46 dní při aktivním solárním dobíjení 
  • •   Výdrž v režimu GPS až 110 hodin / až 150 hodin při aktivním solárním dobíjení 
  • •   Výdrž v expedičním režimu GPS až 77 dní / až 172 dní při aktivním solárním dobíjení 
  • •   Multi-band GNSS 
  • •   Hmotnost hodinek včetně řemínku UltraFit 26 je jen 70 g 
  • •   Solární sklíčko Power Sapphire, titanová luneta 
  • •   2 řemínky v balení (standardní silikonový a super lehký UltraFit 26 s hmotostí 6 g)

Integrovaná LED svítilna Super bright (dvakrát jasnější než u Garmin fēnix® 7X) s nastavitelnou intenzitou a různými režimy svícení a možností přepnutí do režimu červeného bezpečnostního světla. 

SatlQ technologie: automaticky vybírá nejvhodnější režim příjmu GPS signálů. Technologie udržuje optimální poměr mezi výdrží a maximální přesností výpočtu pozice. 

Funkce NextFork: při pohybu v terénu zobrazuje vzdálenost k další křižovatce tras a název trasy na této křižovatce. 

Aplikace Adventure Racing: speciální sportovní profil je k dispozici pro závody typu Adventure race. Sportovní profil umožňuje během závodu sledovat srdeční tep, nadmořskou výšku, časy úseků a další metriky a zaznamenávat trasu pomocí GPS. GPS trasa, ani GPS souřadnice se ale během závodu nezobrazují, aby nebyla porušena pravidla závodu. Obrazovka shrnutí pomáhá ověřit u závodní komise váš čas dokončení závodu.

Speciální sportovní profil připravený pro příznivce ultra dlouhých běžeckých závodů. Sportovní profil zaznamenává nejen čas, vzdálenost a převýšení, ale dokáže stopovat i časy odpočinku a zaznamenat časy strávené na občerstvovacích stanicích.

Náš názor a doporučení 

Strategie Garminu stavět na špičkové modelové řadě Fenix další specifické odvozené modely se nám líbí. Řada Fenix se postupem času stala doslova ikonickou a z Garminu se i díky ní stala značka, vůči které jsou zákazníci velmi loajální. Speciální modely zmíněné v tomto článku umožňují plnit specifické požadavky jednotlivých zákaznických skupin ať již jde o vzhled nebo funkce. 

Enduro 2 se asi nejvíc zaměřují na extrémní vytrvalce a nadšence do outdoorových výzev nebo expedic. Udávaná výdrž baterie bude stačit pro absolvování naprosté většiny „šílených“ ultra maratonů všeho druhu.  Nezanedbatelným benefitem hodinek je vylepšená svítilna, která může plnit praktickou, ale i bezpečnostní funkci (například při běhu v šeru nebo ve tmě). Kdo jste měl možnost vyzkoušet tu ve Fenix 7X, víte že i ta funguje skvěle. 

Řemínek UltraFit, díky němuž hmotnost hodinek výrazně klesne je vynikající pro sportovní aktivity, při kterých hodinky na ruce dokonale fixuje. Od našich zákazníků ale víme, že hodně z nich ho používá i k běžnému nošení. Řemínek lze koupit samostatně, není to tedy ten hlavní důvod proč se rozhodnout právě pro Enduro 2. 

Proti safírové verzi Fenix 7X si připlatíte 2 500 Kč. Za tento příplatek získáte lehce pozměněný design, druhý řemínek v hodnotě 1 490 Kč, lepší svítilnu a delší výdrž baterie. To není vůbec špatná nabídka a nemusíte být zrovna ultramaratonci, aby se vám uvedený příplatek vyplatil.

Pokud se outdooru a extrémním závodům aktivně věnujete, využijete nejspíš i další specifické funkce. 

Nacházíte-li se zrovna ve fázi rozhodování o koupi nových špičkových GPS hodinek, Garmin Enduro 2 rozhodně zařaďte do vašeho výběru. Trochu vybočíte z řady a získáte něco navíc. 

enduro2-3 

Základní srovnání modelů vycházejících z řady Fenix 7X

srovnani-enduro

Kompatibilní řemínky

QuickFIt 26 mm a UltraFit 26 mm

enduro2-2

Konektivita a kompatibilní příslušenství

Snímače tepové frekvence: HRM Dual, HRM Pro, HRM Pro Plus 

Běžecké snímače: Running Dynamics Pod 

Snímače pro cyklistiku: Snímač rychlosti, snímač kadence, wattmetry Rally 

Cyklistické radary: Varia RTL 315, RTL 515, RCT 715 

Ostatní čidla: Teplotní čidlo Tempe 

Chytré cyklistické trenažery Tacx: řada Flow, Flux, Neo 2, Neobike