Sporttester ideální pro běžce

Všichni běžci, bez výjimky, ale jistě budou požadovat několik absolutně základních funkcí, které žádné sportovní hodinky, zaměřené na běh, nepochybně nesmí postrádat. A to:

  • uběhnutá vzdálenost
  • čas uběhnuté vzdálenosti
  • měření rychlosti (aktuální a průměrné)
  • měření tempa (aktuálního a průměrného)

Toto je naprostý základ. Mluvíme tedy o modelech, které mají k dispozici přijímač GPS. Ať už integrovaný, případně model komunikující s externím GPS čidlem.

Bez GPS je možné se obejít v případě, že je k dispozici jiné čidlo s funkcí zaznamenávání pohybu, např. Foot Pod -  inteligentní krokoměr, který dovede přihlédnout k zatížení uživatele, případně sklonu běhu a podle toho poměrně přesně měřit vzdálenost. Některé modely umožňují měřit frekvenci kroku, což je jistě z hlediska sledování techniky běhu dobrá funkce. Volí jej většinou běžci, kteří se pohybují v terénu, kde může být problém se signálem GPS a mohlo by docházet k častým výpadkům při měření (hustý les, případně městská zástavba nebo kryté běžecké okruhy atd.). Výhodou běžeckého čidla je jeho menší energetická náročnost, takže místo pravidelného dobíjení pouze jednou za několik měsíců uživatel sám zvládne vyměnit baterii. Z mnoha různých důvodů ale není, co se týče rozmanitosti zaznamenaných údajů, Foot Pod způsobu měření pomocí GPS konkurencí.

Samostatnou kapitolou je potom Track Pod, inteligentní doplněk pro měření pohybu dle GPS, se kterým přišla na trh společnost Suunto. Track Pod funguje, coby naprosto samostatný měřič pohybu, bez nutnosti zobrazení přijímaných údajů ve spojitosti s jakýmkoli displejem. Údaje zaznamenané v Podu zobrazí uživatel až po připojení k PC, jedná se o údaje o rychlosti, tempu a vzdálenosti.

Foot Pod zn. Suunto                                  Track Pod zn. Suunto

GPS má mnoho dalších výhod jako je univerzálnost, u většiny modelů zakreslení trasy do mapy včetně výškového profilu nebo více statistických výstupů. Dalším kritériem při výběru je konektivita s počítačem, možnost ukládání dat a jejich vyhodnocování v některé z webových služeb nebo v tréninkovém programu. Tuto možnost nabízí snad všechny modely s integrovanou GPS a většina modelů s externí GPS, nebo se snímačem rychlosti. U některých levnějších modelů, kde není rozhraní pro přenos dat do počítače v základním balení, může jeho dokoupení výsledný nákup prodražit tak, že je lepší rovnou zvolit vyšší model. Stejná situace může nastat při dodatečném dokupování běžeckého čidla nebo externí GPS k některým levnějším modelům.

Nevýhodou pro některé uživatele může být fakt, že „hubené“ modely bez zabudované GPS při nutnosti té externí nabalí starost o další přístroj. Oproti tomu integrovaná GPS v přístroji prostě je, takže není co dalšího řešit – je to pohodlnější a odpadá starost o samostatný přístroj. Na druhou stranu přirozeně tímto krokem pulsmetr zbytelní, takže je sám o sobě, ve většině případů, mohutnější. To pak nemusí vyhovovat vesměs dámskému pokolení, neboť ne na každou dámskou ruku se mohutnější přístroj hodí, ne každá sportující žena je ochotna absolvovat své tréninky s těžším i prostorově výraznějším přístrojem.

Hmotnostní rozdíl mezi modelem bez integrované GPS (Suunto Quest) a s integrovanou GPS (Suunto Ambit2 R) je patrný na první pohled. Modely, komunikující s externím GPS, které určitě stojí za zmínku, a navíc jsou oba k dostání v pořizovací ceně do 6.000,- Kč vč. externího přijímače GPS, čímž jistě uspokojí uživatele vyhledávající dobrý poměr mezi cenou a kvalitou, jsou např:

Polar RCX3 (G5) jsou velmi lehké a tenké sportovní hodinky, a v bílém provedení jsou vhodné zvláště pro dámské zápěstí. Bezdrátový přenos přes interface DataLink zajistí nahrání dat do webové aplikace a malý a lehký GPS modul Polar GPS G5 W.I.N.D. dobíjený z USB portu vydrží na jedno nabití až 20 hodin spuštěné aktivity. Přístroj nabízí mj. ZoneOptimizer, což je nejpřesnější možné stanovení zátěžových zón TF pro konkrétního člověka v daný okamžik.

Polar RCX3, GPS modul G5 a praktické pouzdro na GPS - tyto tři věci budete potřebovat, vyberete-li např. tento model bez integrované GPS.

Suunto Quest (GPS Pack) – je sportovní model střední kategorie, komunikující mj. s GPS Track Podem. Pro přenos dat do webové služby Movescount slouží USB zařízení MoveStick Mini. Výdrž baterie v Track Podu je až 15 hodin při zapnuté aktivitě, v případě úsporného režimu, kdy po 1 minutě zaznamenává pouze polohu, je životnost až 100 hodin a jeho hmotnost je pouhých 35 g. Vedle Track Podu přístroj komunikuje se Suunto Foot POD Mini a Suunto Bike POD (nejsou součástí balení).

Suunto Quest komunikuje s webovou službou pomocí USB zařízení MoveStick Mini. V GPS zařízení můžete zvolit mezi Track Podem, Foot Podem MIni a Bike Podem.

V nejnižší cenové kategorii sportovních hodinek, cca do 3 500 Kč, se budeme muset obejít bez možnosti měření vzdálenosti a rychlosti. Modely bez možnosti připojení GPS tím pádem nejsou pro běžce ideální variantou, neboť právě tyto dvě veličiny jsou nepochybně jedny z nejpodstatnějších vůbec.

Dalším důležitým kritériem, ne vždy pro uživatele klíčovým, ale nepochybně žádoucím, je možnost měření tepové frekvence. Opět je nasnadě několik variant: integrovaný snímač tepové frekvence, který nabízí omezené množství modelů, z nichž za zmínku nepochybně stojí značka TomTom s modely Runner Multisport, ve verzi Cardio. Tato verze má zabudovaný snímač tepové frekvence přímo v pulsmetru samotném a měří srdeční puls ze zápěstí. Tato varianta pulsmetru je více než pohodlná. V některých případech ovšem může občas docházet k mírným nepřesnostem, vzhledem k tomu, že měření tepu ze zápěstí může být ovlivněno více faktory. Vzhledem k tomu, že i Cardio nabízí v obou případech možnost připojení hrudního pásu s monitorem srdečního tepu, jsou ale oba modely pro potřebu každého běžce dobrou volbou. Velkou výhodou budou pak pro ty uživatele, kteří z jakéhokoli důvodu nesnesou, nebo nechtějí hrudní pás s monitorem srdečního tepu pro své aktivity užívat.

TomTom Runner a TomTom Multisport ve variantě Cardio. Snímač tepové frekvence je zabudován přímo v hodinkách, ale přístroj komunikuje i s hrudním pásem. Dokovací stanice pak slouží pro připojení k PC a napájení hodinek.

Oba přístroje, tedy TomTom RunnerTomTom Multisport jsou pak k dostání ve verzi komunikující výhradně s hrudním pásem.

Modely TomTom Runner a TomTom Multisport ve verzi komunikující s hrudním pásem.

Hrudní pás s monitorem srdečního tepu je druhou variantou. Doposud tato varianta poskytuje nejpřesnější údaje, co se měření tepové frekvence týče – sami výrobci uvádí přesnost měření za pomocí monitoru srdečního tepu srovnatelnou s přesností EKG. V dnešní době se výrobci snaží poskytnout uživateli co největší pohodlí s minimalizací nepříjemných pocitů, ať už jde o volbu materiálu, přizpůsobení pásu hrudníku, či způsobu ukotvení srdečního monitoru.

Většina modelů s integrovanou GPS spolupracuje s jedním hrudním pásem své vlastní značky. Výjimkou je model Garmin Forerunner 620, který je kompatibilní se snímačem tepové frekvence (HRM RUN). Tento snímač měří tepovou frekvenci, VO2max, oscilaci těla při běhu a dobu dotyku nohy se zemí a je možné jej používat i u ostatních přístrojů značky Garmin vybavených ANT+ technologií pro přenos dat a možností připojení externích čidel, nicméně v takovém případě není možné využít všechna naměřená data. HRM RUN spolupracuje dále s modelem Garmin Forerunner 920 Garmin Fénix 2.

Hrudní pás HRM RUN je kompatibilní mj. s modely Garmin Forerunner 620, Forerunner 920 a Fénix 2.

Modely s integrovanou GPS, prodávané mj. i v balení společně s hrudním pásem, které bychom určitě rádi vyzdvihli, jsou především:

Suunto Ambit2 R je model zaměřený speciálně na běžce, díky zjednodušenému menu nejsou jeho uživatelé nuceni probírat se funkcemi, o které eventuelně nemají zájem, díky tomu dostanou skvělou kvalitu značky Suunto za podstatně výhodnější cenu. Přitom nabízí unikátní kombinaci GPS a akcelerometru, kdy zaznamenává rychlost, vzdálenost, tempo a kadenci. V kombinaci s monitorem srdečního tepu se jedná o ideální volbu každého běžce.

Suunto Ambit2 R je mohutnější konstrukce, ale za cenu integrované GPS lehce těžší tělo určitě stojí. Pro trénink pak stačí jen propojit hodinky s hrudním pásem, nic dalšího nepotřebujete.

Suunto Ambit3 Sport sice patří svým zaměřením do skupiny modelů vhodných pro multisport, byla by ovšem škoda je opominout, co se nabídky pro běžce týče. Modely značky Suunto jsou obecně velmi přehledné a díky službě Movescount je uživatel v podstatě neomezen v možnostech nastavení různých tréninkových režimů. Může si tedy zvolit režim obrazovek v takovém nastavení a zobrazení položek, jak mu to bude nejlépe vyhovovat. Na rozdíl pak od modelu Ambit2 R komunikuje pohodlně prostřednictvím technologie Bluetooth Smart. Model Ambit3 Sport Sapphire pak stojí za zmínku především pro něžné zastoupení běžců – v jeho prudce elegantním designu dokáže na většině zápěstí vykouzlit ohromující efekt, a to i přes jeho přirozenou mohutnost.

Suunto Ambit3 Sport a Suunto Ambit3 Sport Sapphire - i přes robustnost působí Sapphire velmi elegantně.Polar nabízí sporttester zaměřený spíše pro běžce, a to model M400. Díky speciálnímu Běžeckému indexu může uživatel sledovat, jak se vyvíjí jeho běžecký výkon. Po každém absolvovaném kole Polar M400 automaticky vypočítá běžecký index, na základě hodnot srdeční frekvence a rychlosti, kterou zaznamenala zabudovaná GPS. Pro nastavení a sledování údajů, které lze nastavit pro jednotlivé aktivity v různých režimech displeje, slouží online účet Polar Flow, takže si i zde může každý nastavit libovolné údaje, jejichž okamžité zobrazení je pro jeho trénink žádoucí. Model komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth Smart. M400 navíc nad rámec nabízí funkci monitorování aktivity, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V bílé variantě je pak opět dobrou variantou pro dámy, i když hranatý tvar by už ve své bytelnosti nemusel vyhovovat majitelkám užšího zápěstí.

Polar V400 s hrudním pásem a bílá jeho bílá varianta - hodinky komunikují vedle webové služby i s mobilní aplikací Polar Flow.

Polar V800 je potom multisportovním bratrem modelu V400. Má všechny funkce svého sourozence, navíc je ovšem obohacen o režimy multisportovních tréninkových aktivit, a to včetně plavání s možností měření tepové frekvence. Nabízí jednoduché přepínání mezi různými sportovními režimy bez nutnosti přerušení tréninku, což je velmi příjemná funkce. Proto je tento model vhodný pro běžce, kteří rádi svou běžeckou aktivitu rádi prolínají např. street workoutem. Model opět komunikuje prostřednictvím technologie Bluetooth Smart a stejně jako M400 nabízí funkci monitorování aktivity, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Polar V800 s integrovanou GPS

Budeme-li pátrat po modelu, který má zabudovanou GPS a přesto si dokázal zachovat lehkost, pak můžeme mluvit o modelu značky Garmin, a to Forerunner 220. Vysoce citlivý GPS přijímač je schopen změřit, vyhodnotit a zaznamenat libovolnou outdoorovou aktivitu. Funkce hodinek jsou zaměřeny především na běžce, ačkoli jsou v podstatě řazeny do kategorie multisportu. Garmin Forerunner 220 jsou dobrou volbou pro běžce, kteří vyhledávají přehledný, jasný a konstrukčně lehký přístroj, nabízející integrovanou GPS a možnost připojení hrudního pásu s monitorem srdečního tepu.

Garmin Forerunner 220 s vysoce citlivým GPS přijímačem si zachoval decentní velikost a i při jeho integraci do přístroje zůstal až neuvěřitelně "štíhlý".

Rozhodující aspekt ve volbě mezi modelem s externí a integrovanou GPS?
Rozhodně pohotovostní schopnost sportovních hodinek!

  • pokud uživatel dokáže pominout vesměs robustnější design hodinek, jejich větší váhu a zároveň rychleji vyčerpatelný zdroj energie baterie při jednom nabytí, kdy je nutné hodinky pravidelně dobíjet, je integrovaná GPS vhodnější, šikovnější a pohodlnější volbou
  • pokud se jedná o vzácnějšího uživatele, jehož by mohla pravidelná starost o hodinky spíše obtěžovat, než těšit, a navíc potřebuje mít jistotu, že přístroj bude mít vždy připraven k použití, navíc uvítá lehké hodinky menších rozměrů, pak je lepší volit sportovní hodinky s externím GPS modulem. Musí ale na druhou stranu myslet na dva přístroje, místo na jeden...

Ať už vyberete jakýkoli model, věřte, že Vaše běhání nabude nových rozměrů. Spatřovat vlastní progres v jasně daných hodnotách je totiž stejně (a mnohdy i více) motivující, než vlastní pocit! Běhání s pulsmetrem se tak doslova stává návykovou záležitostí!

Přejeme mnoho šťastných kilometrů!

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás

Pulsmetry.cz - Pardubice
OC Grand
Náměstí Republiky 1400
Pardubice

Pulsmetry.cz - Praha 1
OC Černá Růže
Na Příkopě 853 / 12
110 00 Praha 1


Tel.: +420 776 645 086
E-mail: info@pulsmetry.cz


Nakupujte výhodně s Cofidisem

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line, v případě technického výpadku pak nejpozději do
48 hodin.

© 2020, Pulsmetry.cz – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Výměna odkazů | Mapa stránek

eBRÁNA | B2C Brána |

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky

Pobočka Pardubice
OC Grand  
Nám. Republiky 1400
530 02 Pardubice

Pobočka Praha 1
OC Černá Růže
Na Příkopě 853/12
110 00 Praha 1

Otevírací dobu najdete v kontaktech

Využíváme také síť výdejních míst Zasilkovna.cz

Infolinka : +420 776 645 086
E-mail : info@pulsmetry.cz
Facebook : pulsmetry

Rychlý kontakt